Zamknij

Ksiądz molestował niepełnosprawne dziewczynki. Sąd obniżył mu karę

21.10.2021 13:21
Ksiądz - zdjęcie ilustracyjne
fot. Bartosz KRUPA/East News

Ksiądz Piotr M. spędzi cztery lata w więzieniu. Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze obniżył duchownemu wyrok za molestowanie dwóch niepełnosprawnych dziewczynek. Proces ruszył w 2019 roku, a kilka miesięcy później zapadł wyrok. Wówczas sąd pierwszej instancji skazał księdza na 5 lat więzienia i dożywotni zakaz pracy z dziećmi.

Sąd skazał księdza Piotra M. na karę czterech lat bezwzględnego więzienia. W pierwszej instancji były proboszcz parafii w Ruszowie na Dolnym Śląsku został skazany na pięć lat więzienia. – Sąd obniżył też zakaz zajmowania stanowisk związanych z opieką nad małoletnimi z dożywotniego na 15-letni – powiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze Tomasz Skowron.

Prokuratura i matka dziewczynek wnioskowała o podtrzymanie wyroku. Ksiądz do końca procesu utrzymywał, że jest niewinny. Wyrok jest prawomocny. 

Ksiądz Piotr M. z obniżonym wyrokiem. Został skazany za molestowanie dzieci

Ksiądz został zatrzymany w maju 2019 r. Policję o podejrzeniu molestowania małoletniej dziewczynki zawiadomiła wówczas matka dziecka. Decyzją sądu duchowny został wówczas aresztowany na trzy miesiące.

M. został oskarżony o to, że dopuścił się wobec dwóch dziewczynek innych czynności seksualnych. Do molestowania miało dojść według prokuratury w 2019 r., podczas przygotowań dzieci do pierwszej komunii świętej.

Podczas śledztwa prokuratura apelowała do osób, które zostały pokrzywdzone przez M. lub były świadkami jego zachowań pedofilskich, aby zgłaszały się do śledczych. Piotr M. posługę kapłańską pełnił w latach 1978-2019 na terenie Wrocławia, Jędrzychowic, Niedźwiedzic i Ruszowa.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski powiedział wcześniej, że w tej sprawie zgłosiło się 18 osób. – Te przypadki zostały wyłączone do odrębnego postępowania – mówił wcześniej prokurator. O te czyny ksiądz nie został jednak oskarżony, gdyż uległy one przedawnieniu.

RadioZET.pl/PAP - Piotr Doczekalski/wroclaw.wp.pl/oprac. AK