Zamknij

Ruszył proces w sprawie faktur Mateusza Kijowskiego

Redakcja
26.06.2018 13:29
Ruszył proces w sprawie faktur Mateusza Kijowskiego
fot. PAP/Jacek Turczyk

We wtorek przed pruszkowskim sądem rejonowym rozpoczął się proces w sprawie Mateusza Kijowskiego. Prokuratura zarzuca byłemu liderowi Komitetu Obrony Demokracji poświadczenie nieprawdy w fakturach i przywłaszczenie 121 tys. złotych ze zbiórki publicznej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Poza Kijowskim (zgodził się na podawanie nazwiska) na ławie oskarżonych zasiadł również były skarbnik Komitetu Obrony Demokracji Piotr Ch. Jak informowała prokuratura, oskarżonym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Zdaniem śledczych Kijowski i Ch. poświadczyli nieprawdę w dziewięciu fakturach wystawionych przez MKM Studio sp. z o.o. – firmę należącą do Kijowskiego i jego żony. Faktury, zdaniem prokuratury, wystawiono za usługi informatyczne, które nie zostały wykonane. Kijowski oraz Ch. z tego tytułu mieli przywłaszczyć sobie 121 tys. złotych.

Zobacz także

Kijowski przed sądem nie przyznał się do winy. W obszernych wyjaśnieniach mówił, że KOD jako organizacja społeczna powstał spontanicznie – „dynamicznie i chaotycznie”. Dodał, że zdawał sobie sprawę, iż do organizacji będą „z własnej woli wchodzić osoby, aby nam szkodzić”, ale też „osoby przysłane służbowo, żeby rozpoznawać naszą działalność”.

Media w styczniu 2017 roku ujawniły sprawę faktur wystawionych na firmę Kijowskiego. Pół roku później prokuratura przedstawiła aktywiście zarzuty, a w lipcu 2017 roku zrezygnował on z pełnionych funkcji w KOD.

RadioZET.pl/PAP/PTD