Zamknij

Rydzyk straci miliony? Wszystko przez działania Komisji Europejskiej

Redakcja
15.12.2017 10:13
Rydzyk
fot. East News

Jeśli Komisja Europejska w przyszłym tygodniu uruchomi wobec Polski art. 7 unijnego traktatu, to w konsekwencji może zakwestionować przyznanie uczelni T. Rydzyka trzy miliony złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego na szkolenia sędziów i prokuratorów - potwierdza ustalenia Radia ZET ekspertka prawa europejskiego Renata Mieńkowska-Norkiene.

Zagłosuj

Czy uważasz, że o. Rydzyk powinien stracić pieniądze?

Liczba głosów:

- Po uruchomieniu art. 7 unijnego traktatu może się okazać, że zostaną zakwestionowane fundusze europejskie jako wątpliwe z perspektywy praworządności. Np. trzy miliony złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego na szkolenia sędziów i prokuratorów, które zarobiła uczelnia ojca Rydzyka. Unia przy rozliczaniu może nie uznać tych wydatków - podkreśla Renata Mieńkowska-Norkiene z Instytutu Nauk Politycznych w rozmowie z Radiem ZET.

Zobacz także

Komisja Europejska będzie w środę analizować ustawy o Sądzie Najwyższym oraz KRS i podejmie decyzje, czy aktywować wobec Polski art. 7 unijnego traktatu. Mówi on o tym, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych.

Decyzja w tej sprawie, która jest podejmowana przez kraje większością trzech piątych, nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem na drodze do nich. Same sankcje są mało prawdopodobne, bo wymagają jednomyślności, ale już uruchomienie art 7., byłby bezprecedensowym krokiem w historii UE.

Zobacz także

RadioZET.pl/MP