Ukraińscy pracownicy stali się zbyt roszczeniowi? Nowe trendy wśród pracodawców

Redakcja
22.02.2018 12:49
Polski rynek pracy zmienia się
fot. Pixabay

Zmieniają się trendy na polskim rynku pracy. Pracownicy z Ukrainy zaczynają być coraz bardziej roszczeniowi, w związku z czym pracodawcy coraz częściej starają się zatrudniać osoby z dalekiej Azji, np. z Nepalu lub Indii.

Zagłosuj

Jesteś zadowolony/-a ze swoich zarobków?

Liczba głosów:

Pracodawcy branży budowlanej chcieliby móc zatrudniać większą liczbę Azjatów niż do tej pory. — Oczekujemy rozszerzenia listy krajów, z których zatrudnianie pracowników odbywa się na uproszczonych zasadach, jak jest to w przypadku Białorusi i Ukrainy — mówi Cezary Mączka, członek zarządu Budimex SA w rozmowie z Inn Poland.

Ukraińcy coraz mniej atrakcyjni dla przedsiębiorców

Firmy budowlane zaczynają narzekać na to, że pracownicy zza naszej wschodniej granicy przyjeżdżają do Polski na krótki okres i przy pierwszej okazji jadą pracować do bogatszego kraju, gdzie są w stanie zarobić więcej. Pracodawcy apelują do rządzących o ułatwienie obcokrajowcom możliwości zatrudnienia w Polsce. — Widzielibyśmy na tej liście również Indie, Nepal czy Macedonię — mówi Mączka.

Poszukiwania nowych rynków

Pracodawcom zależy na długoterminowej współpracy z pracownikami, zwłaszcza gdy inwestują środki w szkolenia swojej kadry. — We wcześniejszym okresie mieliśmy do czynienia z ogromnym zalewem ukraińskich pracowników. Ta formuła jednak się kończy. Ukraińcy ze względów kulturowych i językowych łatwiej odnajdują się na polskim rynku pracy, wykorzystują jego możliwości, szukając korzystniejszych rozwiązań. Polskim pracodawcom zależy natomiast na tym, aby pracownicy, których szkolą, w których inwestują, wiązali się z nimi na lata. Właśnie dlatego rynek kieruje się w stronę Azji — komentuje właściciel agencji zatrudnienia Profi-HR oraz współzałożyciel firmy w Indiach, Bartosz Loch, w rozmowie z Inn Poland.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dobra koniunktura

Tymczasem rząd chwali się dobrą sytuacją na rynku pracy w Polsce. — Bezrobocie najniższe od 26 lat. W ciągu miesiąca 57,7 tysięcy bezrobotnych mniej. Stopa bezrobocia wyniosła w marcu 8,2 proc. i w porównaniu do lutego spadła o 0,3 pkt. proc. — podało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz także

RadioZET.pl/Inn Poland/strz