Zamknij

Nie żyje Ryszard Kaja. Słynny plakacista miał 57 lat

Redakcja
17.04.2019 20:43
Ryszard Kaja nie żyje
fot. Fb/Ryszard Kaja strona

Ryszard Kaja, autor znanych plakatów z wizerunkami polskich miast i regionów,  zmarł w środę rano. „Odszedł w świat aniołów, które kreował całe swoje życie artystyczne – napisała na profilu zmarłego plakacisty rodzina Ryszarda Kai. 

Ryszard Kaja zmarł w szpitalu w Legnicy. Miał 57 lat. Informację o śmierci artysty podano za pośrednictwem serwisu Polishposter.com.

Z ogromnym poczuciem opuszczenia i żalem informujemy, że dzisiaj odszedł nasz najbliższy przyjaciel - Ryszard Kaja. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało, mimo iż jesteś w nas już na zawsze. Ryszard Kaja zmarł dzisiaj nad ranem w szpitalu w Legnicy. Łączymy się w bólu z rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi wielkiego artysty.

Ryszard Kaja był autorem słynnych plakatów, m.in. serii z polskimi miastami. Tworzył też rysunki i grafiki. "Jeśli ktoś prawdziwie sławił piękno Polski, to on swoimi plakatami" - napisał Michał Nogaś.

Zobacz także

Ryszard Kaja – kim był słynny plakacista?

Ryszard Kaja  urodził się w 1962 r. w Poznaniu, gdzie później studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W 1984 r. zdobył dyplom z malarstwa w pracowni doc. Norberta Skupniewicza. Pochodził z artystycznej rodziny. Jego ojcem był Zbigniew Kaja - grafik, scenograf i plakacista (współtwórca "polskiej szkoły plakatu"). Jego matka - Stefania Kaja - zajmowała się ceramiką i malarstwem.

Kaja stworzył blisko 150 scenografii do spektakli teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych. Tworzył również na potrzeby filmu.

Pracował m.in. w Teatrze Wielkim w Łodzi, w Operze i Operetce w Szczecinie oraz w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a także za granicą m.in. we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie.

Przygotowywał scenografie i projektował kostiumy dla scen operowych, m.in. do "Madame Butterfly", "Cyrulika sewilskiego" oraz "Orfeusza w piekle". W teatrach dramatycznych jego scenografie i kostiumy można było podziwiać w takich inscenizacjach, jak: "Sen nocy letniej", "Droga do Mekki", "Damy i huzary" czy "Szczęśliwe dni".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK