Zamknij

Nie żyje Ryszard Peryt. Reżyser, aktor i dyrektor Polskiej Opery Królewskiej miał 71 lat

Redakcja
23.01.2019 11:00
ryszard peryt nie żyje
fot. PAP/Radek Pietruszka

W nocy z wtorku na środę zmarł Ryszard Peryt. Był aktorem, reżyserem, pedagogiem i dyrektorem Polskiej Opery Królewskiej. W marcu skończyłby 72 lata.

- Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dzisiaj rano, po długiej chorobie zmarł Ryszard Peryt, Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, aktor, reżyser, profesor sztuki teatru, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie - poinformowała w środę Polska Opera Królewska.

Ryszard Peryt urodził się w Zielonej Górze w 1947 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na wydziale aktorskim. Dyplom obronił na wydziale reżyserii. Był współtwórcą Puławskiego Studia Teatralnego, a następnie jego warszawskiej kontynuacji – Studia Teatralnego Stołecznej Estrady.

Peryt był niezwykle zasłużony dla polskiej kultury. Przez kilka lat był aktorem Teatru Współczesnego, a za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza pracował jako reżyser w Teatrze Narodowym. Od stanu wojennego reżyserował tylko w teatrach operowych (Teatr Wielki w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Łodzi). W 1996 r. został powołany przez Ministra Kultury i Sztuki Kazimierza Dejmka na Dyrektora Artystycznego Opery Narodowej – Teatru Wielkiego w Warszawie. Rok później złożył dymisję.

Peryt pracował również w Warszawskiej Operze Kameralnej, za czasów dyrekcji Stefana Sutkowskiego. Zrealizował wiele przedstawień oper barokowych, klasycznych i współczesnych. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie opery Mozarta oraz wszystkie dzieła sceniczne Claudio Monteverdiego. Wielokrotnie reżyserował je również za granicą – w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Szwecji, Danii, Norwegii, Egipcie, Turcji, Libanie, Japonii i Emiratach Arabskich.

W 2009 r. założył Instytut Opery oparty na współpracy trzech uczelni artystycznych Warszawy: Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Teatralnej. Od 1 sierpnia 2017 r. Ryszard Peryt pełnił obowiązki dyrektora Polskiej Opery Królewskiej, a w 2018 r. został oficjalnie mianowany na to stanowisko przez ministra kultury Piotr Glińskiego.

RadioZET.pl/PAP/MK