Zamknij

Petru w Gościu Radia ZET: współczuję Polakom, którzy uwierzyli w Koalicję Obywatelską

Redakcja
07.12.2018 09:01
Ryszard Petru, lider partii Teraz!, Gościem Radia ZET
fot. Radio ZET

– Nie czuję się odpowiedzialny za długi Nowoczesnej – powiedział Ryszard Petru, lider nowego ugrupowania Teraz!. Gość Radia ZET przestrzegał również przed wchodzeniem w koalicję z Platformą Obywatelską.  

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Petru powiedział w piątek na antenie Radia ZET, że „współczuje Nowoczesnej” po tym, jak siedmiu posłów tego ugrupowania przeszło do Platformy Obywatelskiej. W ten sposób Nowoczesna straciła wymaganą liczbę 15 deputowanych do utrzymania klubu parlamentarnego. 

– Katarzyna Lubnauer jest w szoku. To jest tak jak z szokiem powypadkowym. Musi ochłonąć, potem możemy porozmawiać – powiedział Gość Radia ZET. Petru podkreślił, że „współczuje wszystkim Polakom, którzy uwierzyli w Koalicję Obywatelską”.

Zobacz także

Były lider i założyciel Nowoczesnej wyjaśnił, że za długi ugrupowania odpowiada tylko pełnomocnik finansowy partii, którym był Michał Pihowicz, prywatnie mąż posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz. Znalazła się ona w gronie posłów Nowoczesnej, którzy przeszli do PO.

– Każdy jest współodpowiedzialny, natomiast tak długo, jak ja byłem szefem Nowoczesnej, wszystkie zobowiązania były finansowane na bieżąco, stworzyłem tę partię, sfinansowałem kampanię, pozyskałem pieniądze na to, tak długo, jak byłem, nie było problemów finansowych bieżących – powiedział Petru.

Zobacz także

Poseł bardzo negatywnie ocenił przejście posłów Nowoczesnej do Platformy.

– To jest sygnał dla PSL-u, dla SLD, również dla mnie, żeby nie wchodzić w koalicję z Grzegorzem Schetyną w formule Koalicji Obywatelskiej – ocenił Gość Radia ZET.

Petru powiedział, że nie zamierza startować do Parlamentu Europejskiego. 

W sobotę odbędzie się kongres założycielski nowej partii Ryszarda Petru. Według Ryszarda Petru Teraz! ma szansę na dwucyfrowy wynik w nadchodzących wyborach.

Podkreśla, że „jak tworzyłem Nowoczesną, nikt mi nie dawał szans”.

– Miałem 1 procent poparcia przez całe lato. Ale proszę zwrócić uwagę na to. I dziennikarze też nie dawali szans, i politolodzy też nie dawali szans – ocenił.

– Nauczyłem się jednej rzeczy, że musimy oceniać rzeczywistość obiektywnie. I ludzie potrzebują ugrupowania, które mówi: niskie podatki, rozdział państwa od Kościoła, koniec z węglem jako źródłem polskiej energii – podkreślił. Dodał, że na nowe ugrupowanie udało mu się zebrać do tej pory kilkaset tysięcy złotych.

Beata Lubecka zapytała także polityka o jego częste wpadki językowe.

– Wielu osobom się takie lapsusy pojawiają, natomiast ja przynajmniej jestem politykiem, któremu to się zdarza i zdarzać się będzie, z góry państwa uprzedzam, ale ważne jest to, żeby w polityce nie kłamać i nie oszukiwać. To jest, wydaje mi się, znacznie ważniejsze niż lapsusy językowe – zaznaczył.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD