Zamknij

"Rz" prześwietliła majątki prezydentów miast. Najbogatszy ma 6,8 mln złotych

Redakcja
12.05.2017 14:19
"Rz" prześwietliła majątki prezydentów miast. Najbogatszy ma 6,8 mln złotych
fot. pexels.com

Średnia pensja prezydenta miasta w Polsce wynosi około 150 tys. złotych rocznie (12,5 tys. miesięcznie). „Rzeczpospolita” przedstawiła na łamach swojego dziennika oświadczenie majątkowe niektórych włodarzy miasta. Pensja. Co ciekawe, wynagrodzenie prezydentów nie jest zależne od wielkości miasta, lecz jest określone w rządowej ustawie budżetowej. Portal Money.pl zaprezentował trzech włodarzy miast z największym majątkiem.

Podobnie, jak w przypadku prezydentów, wynagrodzenie marszałków, wicemarszałków, starostów, burmistrzów i wójtów również nie jest zależne od wielkości miasta.

Jak przypominają dziennikarze portalu Money.pl, w 2010 roku łączny majątek włodarzy miast wojewódzkich wynosił 25,9 miliona złotych, czyli średnio każdy prezydent dysponował gotówką, funduszami i nieruchomościami za nieco ponad 1,4 miliona złotych. W 2015 roku średni majątek prezydentów to już aż 1,73 miliona złotych, czyli 425 średnich pensji przeciętnego Kowalskiego. Jak było w ubiegłym roku? Tego dowiemy się w najbliższych miesiącach, gdy wszystkie oświadczenia znajdą się na stronach urzędów.

Zobacz także

Majchrowski najbogatszy

Według wyliczeń Money.pl, najbogatszym prezydentem jest Jacek Majchrowski (Kraków), którego majątek wynosi około 6,8 mln złotych (według oświadczenia majątkowego za 2015 rok). Włodarz Krakowa ma dom o powierzchni 647 metrów kwadratowych, wycenione na 2,5 mln złotych, warte 190 tys. złotych mieszkanie i 31-arową działkę wartą 217 tys. złotych. Ponadto samochód Lexus 350 z 2011 roku, wyceniany na 130 tys. złotych i kolekcję obrazów wartą około 230 tys. złotych.

Dla porównania, majątek Hanny Gronkiewicz-Waltz (Warszawa) to około 5,5 mln złotych, a Jacka Jaśkowiaka (Poznań) około 2,3 mln złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl/Rzeczpospolita/strz