Zamknij

Współpracowałeś z wywiadem PRL? Nie będziesz dziekanem ani rektorem. PiS chce dezubekizować polskie uczelnie

Redakcja
22.01.2018 09:56
Uczelnie
fot. Wikimedia.Commons

Pracownicy naukowi będą musieli składać oświadczenia lustracyjne. Wicepremier Jarosław Gowin przekaże w poniedziałek Radzie Ministrów ustawę o dezubekizacji uczelni wyższych.

Pracownicy naukowi, którzy współpracowali z wywiadem Polski Ludowej, nie będą mogli być rektorami, prorektorami, dziekanami, prodziekanami ani kierownikami katedr. Pracownicy i współpracownicy organów bezpieczeństwa PRL-u nie będą też mogli pełnić funkcji kierowniczych na przykład w Polskiej Akademii Nauk ani współpracować z nią jako eksperci.

Zobacz także

O tych przepisach mówił również dzisiejszy gość Radia ZET — wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Pytany był o to, czy rzeczywiście mamy na polskich uczelniach do czynienia z plagą osób z kontrowersyjną PRL-owską przeszłością.

— Trudno powiedzieć czy to jest plaga, ale wydaje mi się, że 29 lat po upadku komunizmu nastał najwyższy czas, aby do takiej zmiany doszło — stwierdził, dodając, że jego zdaniem prace parlamentu nad tą ustawą powinny zakończyć się wiosną.

Zobacz także

Do tej pory osoby pełniące funkcje publiczne w szkolnictwie wyższym musiały składać oświadczenia lustracyjne. Sam fakt współpracy lub pracy w organach bezpieczeństwa nie powodował, że nie mogli pełnić funkcji publicznych.

RadioZET.pl/LK/MP