Zamknij

Rząd bierze się za zwiększenie ochrony polskich dzieci. Rośnie liczba spraw o uprowadzenie

Redakcja
09.05.2018 21:26
Porwanie
fot. Shutterstock

Beata Szydło zapowiedziała zwiększenie ochrony polskich dzieci w sprawach o uprowadzenie oraz umieszczenie w rodzinie zastępczej za granicą. Była premier poinformowała o planach rządu na posiedzeniu Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Zmiana przepisów w tej sprawie – zdaniem Szydło – pozwoli domknąć luki prawne i zapewni egzekwowanie dobra dziecka w sytuacjach kryzysowych.

Większa ochrona polskich dzieci

Zgodnie z ustaleniami nowe przepisy zaczną obowiązywać od 27 sierpnia tego roku. Po zmianach sędziowie orzekający będą musieli wykazać się pogłębioną wiedzą i doświadczeniem w zakresie międzynarodowego prawa rodzinnego i biegle posługiwać się językami obcymi. W obu instancjach sprawa będzie trwała maksymalnie po sześć tygodni, a orzeczenia będą wykonalne dopiero po uprawomocnieniu – zaznaczono.

Zobacz także

Międzynarodowe prawo rodzinne

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zaznaczył, że z roku na rok rośnie liczba spraw o uprowadzenie. W 2016 było ich 190, rok później już 268. „Problem narasta, dlatego konieczne było podjęcie zdecydowanych kroków mających na celu ochronę fundamentalnego w tych sprawach dobra dziecka” – dodał polityk.

Polskie rodziny zastępcze

Jest też plan odnośnie do zapewnienia polskiemu dziecku odpowiednich warunków, gdy będzie musiało trafić do rodziny zastępczej. – Polska wnioskuje też o zapewnienie, by umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej było zgodne z jego korzeniami, językiem, kulturą oraz religią. Polska propozycja spotkała się z aprobatą części państw Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej – czytamy w komunikacie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/ Komitet Społeczny Rady Ministrów/strz