Zamknij

Rząd luzuje obostrzenia. Nowe przepisy weszły w życie 11 maja

11.05.2021 12:27
Policja
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rząd luzuje obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Od wtorku 11 maja można organizować liczniejsze zgromadzenia. Natomiast kibice z Wielkiej Brytanii, którzy przyjadą na finał Ligi Europy z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, zostaną zwolnieni z kwarantanny.

Obostrzenia związane z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa w Polsce są stopniowo luzowane. We wtorek 11 maja weszły w życie nowe przepisy dotyczące ograniczeń. Wprowadza je rozporządzenie Rady Ministrów z 10 maja, które jest nowelizacją rozporządzenia z 6 maja tego roku.

Nowe zasady zgromadzeń od 11 maja 

Łagodniejsze zasady bezpieczeństwa pozwalają na organizowanie i uczestnictwo w liczniejszych niż do tej pory manifestacjach. Dotychczasowe rozporządzenie zakazywało organizowania i uczestnictwa w zgromadzeniach (organizowanych na postawie zawiadomienia) więcej niż 25 osobom. Dotąd mogło w nich uczestniczyć zaledwie 5 ludzi.

Od 29 maja na podstawie przepisów nowego rozporządzenia w manifestacjach, protestach oraz innego rodzaju zgromadzeniach (organizowanych na postawie zawiadomienia) będzie mogło brać udział nie więcej niż 50 osób. Utrzymana została odległość 100 metrów pomiędzy zgromadzeniami.

Obostrzenia dla kibiców z Wielkiej Brytanii

Rozporządzenie z 10 maja zwalnia z konieczności odbycia kwarantanny brytyjskich kibiców, którzy przyjadą 26 maja do Gdańska na finał Ligi Europy, aby oglądać mecz Manchester United i hiszpańskiego Villarreal CF. Jest jeden warunek – muszą mieć negatywny wynik testu na Covid-19 wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem polskiej granicy.

Hotele otwarte bez limitu - dla kogo? 

Nowe przepisy znoszą pięćdziesięcioprocentowy limit udostępnionych pokoi w przypadku zakwaterowania żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. 

Dotyczą one również obiektów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury dla aplikantów aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej, w tym aplikacji prowadzonych w formie aplikacji uzupełniającej, oraz innych osób zaangażowanych w wykonywanie zadań dotyczących działalności Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Ograniczenia w hotelarstwie – poza wyjątkami – obowiązują na mocy rozporządzenia z 6 maja do 5 czerwca.

RadioZET.pl/PAP