Zamknij

Rząd wprowadzi nowe obostrzenia? "Cały czas widzimy dużą liczbę osób, które umierają"

03.12.2021 21:04
koronawirus
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Jest ryzyko, że obostrzenia epidemiczne będą dalej idące. Sytuacja jest bardzo trudna - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, odpowiedzią na wzrost zachorowań byłby szerszy zakres szczepień przeciw COVID-19.

Piotr Müller pytany był w TVP Info, czy planowane są kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Przypomnijmy, rząd wprowadził nowe restrykcje 1 grudnia. - Sytuacja jest bardzo trudna. Tym bardziej te informacje o potencjalnych nowych mutacjach wirusa również są niepokojące - zaznaczył rzecznik rządu.

Omikron w Polsce jeszcze nie został wykryty, ale rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił w piątek, że  pod kątem nowej odmiany badanych jest 6 próbek.

Będą kolejne obostrzenia przeciw koronawirusowi? "Takie ryzyko istnieje"

- Nie wykluczę sytuacji takiej, że np. obostrzenia mogłyby być dalej idące. Wręcz mogę powiedzieć, że takie ryzyko istnieje, dlatego że po prostu cały czas widzimy bardzo dużą liczbę osób, które chorują, i bardzo dużą liczbę osób, które umierają, niestety - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że odpowiedzią na to byłby szerszy zakres szczepień. - Dlatego są te nasze apele, akcje informacyjne, wszystkie działania, które do tego zachęcają - tłumaczył rzecznik rządu.

Stąd też, jak dodał, stopniowo wprowadzane są restrykcje, których celem jest ograniczenie mobilności społecznej i możliwości rozprzestrzeniania choroby.

W piątek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły 3 grudnia zakażenie koronawirusem u 26 965 kolejnych osób. Zmarło 470 chorych z COVID-19. Łącznie od 4 marca ubiegłego roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 623 452 przypadki. Zmarło 85 126 osób z COVID-19.

RadioZET.pl/PAP - Agnieszka Ziemska

C