Za mandat zapłacisz kartą u policjanta. Rząd zajmie się projektem

Redakcja
16.05.2017 10:34
Za mandat zapłacisz kartą u policjanta. Rząd zajmie się projektem
fot. Flickr

Możliwość płacenia kartą płatniczą za mandat zakłada projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, którym we wtorek zająć ma się Rada Ministrów. Nowe przepisy pozwolą m.in. cudzoziemcom płacić za mandat kartą; obecnie mogą to zrobić tylko gotówką.

Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Na osoby stale zamieszkujące w Polsce nakładane są dwa pierwsze, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy. Często wiąże się to z koniecznością opłaty na poczcie. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, odnosi się jedynie do cudzoziemców.

Zobacz także

Jak wskazuje MSWiA, przygotowywane zmiany będą miały szczególne znaczenie właśnie dla nich. Obecnie policjanci nakładając mandat na sprawców przebywających jedynie czasowo w Polsce, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu. "W wielu miejscowościach istnieje możliwość uzyskania z bankomatu polskich pieniędzy, jednakże wiąże się to z koniecznością zapewnienia sprawcy, lub innej osobie dysponującej kartą, możliwości dotarcia do tego bankomatu" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

RadioZET.pl/PAP/MAAL