Zamknij

5 lat więzienia za znęcanie się nad zwierzętami. Rząd zwiększa kary

Redakcja
11.04.2017 15:41
5 lat więzienia za znęcanie się nad zwierzętami. Rząd zwiększa kary
fot. PAP

Nawet pięć lat więzienia będzie groziło za znęcanie się nad zwierzętami. Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt zaostrzający kary za tego typu przestępstwa. - Jesteśmy przekonani, że zmiana spowoduje, że mniej będzie wyroków w zawieszeniu lub małych grzywien - mówił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, dodając, że nowe przypisy to ukłon w stronę organizacji pozarządowych.

Zagłosuj

Czy zwiększanie kar jest dobrym rozwiązaniem?

Liczba głosów:

Zgonie z nowym projektem ustawy o ochronie zwierząt, za zabijanie, uśmiercanie lub znęcanie się nad zwierzętami grozić będą trzy lata więzienia – nie dwa jak do tej pory. Jeśli czyn zostanie zakwalifikowany jako „ze szczególnym okrucieństwem”, górna granica kary zostałaby zwiększona z trzech do pięciu lat. Ponadto w przypadku takiego przestępstwa, sąd będzie zobligowany wydać zakaz posiadania zwierząt i zakaz wykonywania zawodów związanych z kontaktem ze zwierzętami. Dodatkowo skazany będzie zmuszony zasilić konto organizacji związanej z ochroną zwierząt kwotą od 1 do nawet 100 tys. złotych.

- Jesteśmy przekonani, że tego typu zmiana spowoduje, że mniej będziemy słyszeli wyroków w zawieszeniu bądź małych grzywien, które nie mają żadnego oddziaływania prewencyjnego. Wprost przeciwnie, niektórzy mówią, że prowokują do popełnienia kolejnego przestępstwa na zwierzęciu – komentował Patryk Jaki.

RadioZET.pl/PAP/strz