Zamknij

Rządzący myślą nad ważną zmianą w restrykcjach covidowych. "Porównujemy"

17.01.2022 14:18
Zmiany w kwarantannie. Rząd nie wyklucza
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Rząd poważnie rozważa zmiany w zasadach dotyczących kwarantanny. – Obecnie trwa dyskusja dotycząca skorygowania zasad. Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie, ale chodzi o skrócenie tego okresu – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. – Skrócenie okresu kwarantanny i izolacji powoduje szybsze przywrócenie do pracy i nie wykluczamy, że w Polsce do tego samego dojdzie – mówił z kolei na briefingu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Kwarantanna w związku z COVID-19, ale i czas izolacji po wykryciu koronawirusa mogą zostać w Polsce skrócone. Dowodzą tego wypowiedzi rzeczników rządu oraz resortu zdrowia.

Minister Piotr Müller powiedział 17 stycznia w Radiu Plus, że rząd rozważa istotne zmiany dotyczące zasad kwarantanny. Przyznał, że faktycznie jest dyskusja, by je skorygować, ale decyzja nie została jeszcze podjęta.

Zobacz także

Będą zmiany w restrykcjach? "Nie wykluczamy"

- Porównujemy jak to wygląda w innych krajach - mówił dodając, że niektóre państwa już zdecydowały się na skrócenie kwarantanny. Dopytywany, czy chodzi o skrócenie tego okresu z 10 dni do 7, Müller odparł: "Nie wiem do ilu dni, ale na pewno (można, przyp.) skrócić".

W sprawie wypowiadał się również na briefingu prasowym rzecznik MZ. – Widzimy, że kolejne kraje UE decydują się na skrócenie z jednej strony czasu izolacji, z drugiej okresu kwarantanny. To podyktowane jest po pierwsze tym, że od zakażenia do objawów jest w tej chwili zdecydowanie krótszy czas, często jest to już w okolicach dwóch dni i sam okres zakażenia, okres objawowy choroby trwa krócej - zauważył Wojciech Andrusiewicz.

Skrócenie okresu kwarantanny cenną zmianą dla pracodawców

Zaznaczył, że w dobie piątej fali epidemii wszystkie państwa potrzebują na pokładzie medyków: pielęgniarek, ratowników medycznych czy lekarzy. – Więc skrócenie okresu kwarantanny i izolacji powoduje szybsze przywrócenie do pracy tych osób i nie wykluczamy, że w Polsce do tego samego dojdzie – stwierdził.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. Co do zasady kwarantanna trwa w Polsce 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem, czy wyjście do sklepu. W przypadku niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Izolacja domowa to odosobnienie osoby, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Zostaje nią objęta osoba, która otrzymała pozytywny wynik testu, chyba że została ona skierowana do izolatorium lub trafiła do szpitala. Okres izolacji liczy się od dnia otrzymania pozytywnego wyniku testu. Również trwa 10 dni, ale lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli wymaga tego stan zdrowia.

RadioZET.pl/PAP/Gov.pl

C