Zamknij

Rzeczniczka PiS o propozycjach Dudy: otwierają pole do dyskusji

Redakcja
25.09.2017 14:33
Mazurekpis
fot. East News

Propozycje prezydenta Andrzeja Dudy otwierają pole do dyskusji. Zmiana konstytucji wymaga szerszego porozumienia, nie tylko akceptacji i zgody Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

- Propozycje złożone przez prezydenta otwierają pole do dyskusji. Zmiany konstytucji wymagają szerszego porozumienia, nie tylko akceptacji i zgody Prawa i Sprawiedliwości, więc wszystko jest uzależnione od tego, jak inni się do tego odniosą - powiedziała Mazurek.

Zobacz także

Jak dodała, PiS jest za rozwiązaniami prospołecznymi, o których mówił prezydent, chociaż - jak zastrzegła - "do dyskusji jest to, czy rzeczywiście np. w izbach dyscyplinarnych powinni być prawnicy". - Droga do zmiany jest otwarta - podkreśliła Mazurek.

- Gdyby się okazało, że inni nie widzą potrzeby zmiany konstytucji, to trzeba się zastanowić nad rozwiązaniami dotyczącymi 3/5 - zaznaczyła rzeczniczka PiS.

Co powiedział Duda?

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek m.in., że w projekcie dot. Krajowej Rady Sądownictwa jest mechanizm zakładający, że gdy w terminie 2 miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów osób do KRS, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent.

Poinformował też, że przygotował projekt zmiany konstytucji, który pozwoli prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze.

Zobacz także

Na godz. 16. prezydent zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych w związku z propozycją zmiany w konstytucji. Rzeczniczka PiS poinformowała PAP, że PiS na tym spotkaniu będzie reprezentował szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

RadioZET.pl/PAP/MP