Rzeczniczka UW: Jażdżewski nadużył zaufania Uniwersytetu

Redakcja
06.05.2019 12:11
Rzeczniczka UW: Jażdżewski nadużył zaufania Uniwersytetu
fot. Jan BIELECKI/East News

„Rolą organizatora spotkania – takiego, jak to z Donaldem Tuskiem – jest przede wszystkim powitanie gościa i wprowadzenie do tematyki wykładu. Leszek Jażdżewski nadużył zaufania UW jako gospodarza” – napisała rzeczniczka prasowa UW Anna Korzekwa-Józefowicz.

Zobacz także

Rzeczniczka uczelni odniosła się w ten sposób do piątkowego wystąpienia na Uniwersytecie Warszawskim redaktora naczelnego pisma „Liberté” Leszka Jażdżewskiego. Publicysta, występując przed szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, mówił m.in., że „Kościół katolicki w Polsce obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu”.

Jażdżewski „nadużył zaufania Uniwersytetu jako gospodarza”

„Przedstawiciel »Liberté« formą swojego wystąpienia nadużył zaufania Uniwersytetu jako gospodarza. Osoby zainteresowane wydarzeniem rejestrowały się na wystąpienie przewodniczącego Rady Europejskiej, a nie na inne spotkanie” – stwierdziła Korzekwa-Józefowicz w informacji zamieszczonej na stronie UW.

Zobacz także

Przypomnijmy, że Leszek Jażdżewski na stronie „Liberté” opublikował oświadczenie, w którym odpiera liczne ataki prawicy w swoją stronę. Pisaliśmy o tym wczoraj.

Tutaj można przeczytać CAŁE OŚWIADCZENIE redaktora naczelnego gazety "Liberté" 

„Wykorzystał tę okazję do przedstawienia swojej politycznej agendy”

Jak dodała, według przyjętej na UW praktyki, rolą organizatora spotkania takiego, jak piątkowe wystąpienie Donalda Tuska, jest przede wszystkim powitanie gościa i wprowadzenie do tematyki jego wykładu.

Zobacz także

„Leszek Jażdżewski wykorzystał tę okazję do przedstawienia swojej politycznej agendy. Posłużył się przy tym retoryką niezgodną z Misją Uniwersytetu i zdecydowanie odbiegającą od standardów dialogu, tak istotnych na Uniwersytecie” – oceniła Korzekwa-Józefowicz.

„Taka retoryka jest niezgodna z misją Uniwersytetu”

W związku z wystąpieniem Jażdżewskiego list do rektora UW Marcina Pałysa skierował w sobotę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Napisał w nim: „w imię obrony etosu akademickiego czuję się zobowiązany do przekazania Panu mojego stanowczego przekonania, że brak reakcji ze strony władz uczelni na obrażanie którejś z grup współtworzących polską wspólnotę aksjologiczną stanowi ciemną kartę w historii Uniwersytetu Warszawskiego”.

Sam Pałys także odniósł się w sobotę do wypowiedzi Jażdżewskiego.

„Wczorajsze wystąpienie przedstawiciela »Liberté« na UW oceniam bardzo krytycznie. Taka retoryka jest niezgodna z misją Uniwersytetu, rażąco odbiega od standardów dialogu, których chcemy przestrzegać” – napisał na Twitterze rektor UW.

RadioZET/Twitter/Liberte