Zamknij

Rzecznik KRS Maciej Mitera w Radiu ZET: Rząd nie konsultował z KRS swojego stanowiska przed TSUE

Redakcja
17.11.2018 10:38

Czy będzie zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym? Sędzia Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, który był w sobotę gościem Radia ZET, stwierdził, że rząd nie konsultował się w tej sprawie z KRS, bo to strona rządowa przygotowywała stanowisko Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Rzecznik KRS Maciej Mitera Gościem Radia ZET
fot. Radio ZET

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

- Rada wstrzymuje się z kolejnymi nominacjami sędziów do SN do czasu wydania ostatecznego orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - tłumaczył Mitera.

Zobacz także

Europejskiego Trybunał, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii reformy Sądu Najwyższego, nakazał polskiej stronie wstrzymanie zmian. Jednocześnie polecił, by sędziowie SN, którzy zostali wysłani w stan spoczynku, wrócili do pracy. Zdaniem Macieja Mitery, nie jest to jednak w pełni możliwe, ponieważ zmiany w polskim prawie zaszły za daleko i potrzebny jest kompromis.

- Klasycy mówią, że najlepsza ugoda jest lepsza od wyroku i należałoby tutaj rozmawiać. Zawsze dopóki nie ma finalnego rozstrzygnięcia warto rozmawiać - mówił Mitera i dodaje, że pomóc mógłby Andrzej Duda.

- Głowa państwa mogłaby coś zrobić w kierunku regulaminu Sądu Najwyższego - stwierdził rzecznik KRS. Maciej Mitera sugeruje, że prezydent mógłby zwiększyć liczbę sędziów SN tak, by pracować mogli ci, których wcześniej wysłał w stan spoczynku i ci z nowego naboru.

Zobacz także

Na pytanie czy KRS będzie wnioskować do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy Rada działa zgodnie z konstytucją, Mitera odpowiedział wymijająco.

- Jeżeli takim krokiem pierwszym pana przewodniczącego, który powołał stosowny zespół, to ufam, że to będzie niejako preludium do takiego wniosku. Na razie pan przewodniczący wyznaczył taki zespół, który zajmie się, rozważy tę kwestię, czy nie wystąpić do tego organu - przekazał.

W ocenie Gościa Radia ZET ewentualne zbadanie tej kwestii przez TK ma ostatecznie rozwiać wątpliwości o praworządne działanie Rady.

- Tyle narosło tych wątpliwości, inwektyw nierzadko również, kwestionowania, być może jest to jakaś droga, żeby ktoś w końcu przeciął, no bo nawet z tymi inwektywami, obrażaniami to już jest co najmniej niesmaczne. Proszę pamiętać, to jest organ konstytucyjny. Zespół powstał, przewodniczący go wyznaczył, zobaczymy, jakie będzie stanowisko zespołu - komentował Mitera.

Rzecznik KRS odniósł się również do stanowiska pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, które do tej pory pełniła prof. Małgorzata Gersdorf.

- W stanie spoczynku nie można być tym prezesem, czyli to są kwestie, bym powiedział, trudne, bo jeżeli osoba jest w stanie spoczynku, a część tego sporu przyjmuje to... zaprosiła, wysłała pisma, aby osoby te wróciły. Ja chciałbym, żeby sytuacja była jednoznaczna, bo zgodzi się pani, że, jeśli specjaliści mają z tym problem, to co powiedzieć o zwykłym obywatelu? - wskazał.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD