Zamknij

Rzecznik KEP: zero tolerancji dla pedofilii nie tylko w Kościele, ale i w społeczeństwie

Redakcja
17.02.2019 09:49
Ksiądz
fot. Mariusz Gaczyński/East News

Zero tolerancji dla pedofilii nie tylko w Kościele, ale i w społeczeństwie. Jeżeli załatwimy to tylko w Kościele, to nie będzie załatwione. Chodzi o bezpieczeństwo dzieci wszędzie, także w szkole - mówi w Radiu ZET ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

W czwartek w Watykanie odbędzie się spotkanie przewodniczących episkopatów ze świata, poświęcone ochronie nieletnich. - Chodzi o to, żeby wsłuchać się w głos papieża oraz debatować, jakie podejmować kroki dalej - mówi Łukaszowi Konarskiemu rzecznik KEP. Podkreśla, że celem polskiego Episkopatu jest ochrona osób małoletnich i odpowiednie decyzje podejmowane są już od 2009 roku.

Obejrzyj całą rozmowę z ks. Pawłem Rytlem-Andrianikiem na RadioZET.pl

- Są konkretne wytyczne i dane, jak chronić osoby nieletnie. Bardzo dużo zmieniło się w tym czasie i mamy nadzieję, że zmieni się jeszcze więcej - podkreśla ks. Rytel-Andrianik. Wymienia tutaj choćby istniejące od 2013 roku Centrum Ochrony Dziecka czy to, że w każdej diecezji jest delegat, który przyjmuje zgłoszenia, jeśli chodzi o księży z danej diecezji.

Przypomina w Radiu ZET, że w 2017 roku księża podjęli decyzję, że wszystkie przypadki należy zgłaszać zarówno do władz cywilnych, jak i kościelnych. - Kościół mówi, że nie ma tuszowania i zamiatania pod dywan. Jeśli ktoś ma zarzuty, to jest ewangeliczna zasada, która mówi: "jeżeli masz zarzut, spotkaj się w cztery oczy".

Zobacz także

Wszyscy powinniśmy według tego schematu postępować, bo tylko prawda nas wyzwoli - mówi rzecznik KEP. Z kolei w grudniu ubiegłego roku zdecydowano, żeby zbadać skalę pedofilii w polskim Kościele. Wyniki tego raportu mamy poznać w pierwszej połowie 2019 roku.

RadioZET.pl/ADCI/MP