Zamknij

Rzecznik PO o porozumieniu opozycji ws. Senatu: kwestia najbliższych dni

16.08.2019 09:59
Jan Grabiec
fot. Grzegorz Banaszak/Reporter

Porozumienie ugrupowań opozycyjnych w sprawie kandydatów do Senatu, to kwestia najbliższych dni; myślę, że od poniedziałku już tylko godziny czekają nas na zawarcie ostatecznych ustaleń dotyczących Senatu - powiedział w piątek rzecznik PO Jan Grabiec.

Pod koniec lipca Lewica zaproponowała Pakt Senacki, który zakłada, że opozycyjne partie nie będą wystawiały przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu. Liderzy SLD - Włodzimierz Czarzasty, Lewicy Razem - Adrian Zandberg i Wiosny - Robert Biedroń zaproponowali spotkania w tej sprawie m.in.: szefowi PO Grzegorzowi Schetynie i prezesowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi.

Rzecznik PO o porozumieniu opozycji ws. Senatu

Grabiec pytany w piątek w radiu TOK FM, kiedy możemy się spodziewać porozumienia ws. Senatu powiedział, że jest to kwestia "najbliższych dni". - My w poniedziałek mamy posiedzenie Rady Krajowej PO. Odbywają się też spotkania tych gremiów decyzyjnych partii koalicyjnych, czyli Inicjatywy Polskiej, Nowoczesnej, partii Zielonych tak, żeby zamknąć porozumienie, listy sejmowe - podkreślił rzecznik PO. - I myślę, że od tego poniedziałku, już godziny tylko nas czekają na zawarcie ostatecznych ustaleń dotyczących Senatu - dodał.

Zobacz także

- Dzisiaj mamy mapę stu okręgów, w których wiemy jakich kandydatów chce zgłosić Lewica, PSL, Niezależni Samorządowcy i Koalicja Obywatelska. I teraz mamy zmapowane te miejsca, gdzie już na wstępie wydaje się, że porozumiemy się bez problemu i to jest absolutna większość okręgów - mówił Grabiec.

Dopytywany, ilu miejsc KO nie odpuści, rzecznik Platformy odparł: - My już odpuściliśmy wiele ważnych dla nas okręgów, gdzie bez problemu nawet bez porozumienia, PO wygrałaby wybory do Senatu, odpuściliśmy np. Niezależnym Samorządowcom.

Wybory parlamentarne 2019

W jesiennych wyborach do Senatu kandydować chce większość obecnych senatorów PO, w tym: Bogdan Borusewicz, Bogdan Klich, Jerzy Fedorowicz, Sławomir Rybicki, Tomasz Grodzki i Aleksander Pociej. Na listach KO mają być też nowe osoby, m.in. b. minister kultury Kazimierz Ujazdowski, b. poseł SLD Jerzy Wenderlich i b. europoseł PO Adam Szejnfeld.

Zobacz także

Listy Koalicji Obywatelskiej - do Sejmu i Senatu mają w poniedziałek 19 sierpnia zatwierdzić rady krajowe partii tworzących KO: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych. Wybory parlamentarne zaplanowane są na 13 października. 

RadioZET.pl/PAP