Zamknij

Rzecznik Praw Dziecka pisze do RPO ws. deklaracji LGBT+. „Może naruszać konstytucję”

Redakcja
07.03.2019 12:04
LGBT
fot. Shutterstock

Rzecznik Praw Dziecka wezwał w czwartek Rzecznika Praw Obywatelskich do podjęcia czynności w sprawie naruszenia konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami w związku z zapowiadanym przez prezydenta Warszawy wprowadzeniem do szkół zajęć o tematyce LGBT+.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak skierował wezwanie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara o przedstawienie stanowiska wobec działań prezydenta Warszawy, „który podpisał 18 lutego 2019 r. deklarację LGBT+”. Zaproponował również podjęcie wspólnych z biurem RPD „działań zmierzających do ochrony prawa do wychowania dzieci przez ich rodziców zgodnie z własnymi przekonaniami”.

Czy deklaracja LGBT+ narusza konstytucję?

W ocenie Rzecznika Praw Dziecka przyjęta przez prezydenta m.st. Warszawy deklaracja może naruszać konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Pawlak wyjaśnił, że „zgodnie z art. 48 ust. 1 konstytucji rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania”.

Zobacz także

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka z powyższym prawem obywatelskim stoi w sprzeczności deklaracja na rzecz społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych (LGBT), mająca obowiązywać w Warszawie.

Karta LGBT Plus: co to jest, gdzie obowiązuje?

– Pod pozorem realizacji szczytnych haseł tolerancji i zakazu dyskryminacji w sferze wychowania dzieci narzuca ona ogółowi rodziców ideologię afirmowaną jedynie przez wąską grupę społeczną – czytamy w piśmie skierowanym do RPO.

Trzaskowski podpisał

18 lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację na rzecz społeczności LGBT+. „Mój slogan był »Warszawa dla wszystkich«, dlatego Warszawa musi być otwarta dla wszystkich i na wszystkich” – mówił Trzaskowski w stołecznym ratuszu.

Zobacz także

Deklaracja na rzecz społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych ma być początkiem pracy nad poprawą sytuacji osób LGBT+ w stolicy.

RadioZET.pl/PAP/MP