Zamknij

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie Ludmiły Kozłowskiej

Redakcja
23.08.2018 10:39
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie Ludmiły Kozłowskiej
fot. East News

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą prezes fundacji „Otwarty Dialog”, Ludmiły Kozłowskiej, wyrzuconej z Polski. RPO wystąpił do Urzędu do spraw Cudzoziemców o dokumenty związane ze wpisaniem Kozłowskiej do Systemu Informatycznego Schengen jako osoby niepożądanej w państwach strefy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Sylwia Spurek powiedziała Radiu ZET, że chce on się przyjrzeć sprawie i ocenić dokumenty, nawet te tajne. Wśród pracowników RPO jest osoba posiadająca certyfikat dostępu do informacji niejawnych.

Zobacz także

Szefowa Fundacji Otwarty Dialog Ludmiła Kozłowska została wydalona z Polski i Unii Europejskiej. Kobieta została zatrzymana na brukselskim lotnisku Zaventem i skierowana do Kijowa. Działaczka społeczna i żona Bartosza Kramka została wpisana wcześniej do specjalnego systemu, który pozwala na sprawdzenie osób wjeżdżających do krajów członkowskich strefy Schengen.

Oświadczenie w tej sprawie wydała Fundacja Otwarty Dialog. „Mojej żonie Ludmile Kozłowskiej Prezes Zarządu Fundacji Otwarty Dialog (ODF) polskie władze uniemożliwiły wjazd na teren UE. Postrzegam to jako kolejny z długiej serii ich ataków na Fundację i osoby z nią związane z uwagi na moje własne i struktur ODF działania na rzecz obrony praworządności w Polsce” — napisał Bartosz Kramek, przewodniczący rady Fundacji.

RadioZet.pl/bm