Zamknij

Rzecznik Praw Obywatelskich reaguje na słowa Błaszczaka

Redakcja
17.08.2018 17:32
Rzecznik Praw Obywatelskich reaguje na słowa Błaszczaka
fot. EastNews

Nie cichną komentarze po niedawnej wypowiedzi szefa MON Mariusza Błaszczaka, który zorganizowany w Poznaniu Marsz Równości nazwał „paradą sodomitów”. Tym razem głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Brak stanowczej reakcji ze strony aktorów życia publicznego na wypowiedzi podobne do słów ministra Błaszczaka może być odbierany jako milcząca akceptacja dla przejawów dyskryminacji i legitymizacja mowy nienawiści przeciwko przedstawicielom różnych grup mniejszościowych" – napisał w oświadczeniu opublikowanym na stronie RPO Adam Bodnar.

Zobacz także

RPO podkreślił, że obowiązkiem władzy publicznej jest „włączanie, a nie wykluczanie”. "Z tego powodu wszelkie przypadki ataków słownych na takie zgromadzenia, jak Marsz Równości, powinny zostać jednoznacznie potępione. Ma to również na celu budowanie w ofiarach mowy nienawiści motywowanej uprzedzeniami przekonania o tym, że przypadki naruszeń ich praw podstawowych nie są władzy publicznej obojętne – podkreślił Bodnar.

"Dbanie o odpowiedni poziom debaty publicznej, w której priorytetem będzie poszanowanie godności każdego człowieka, stanowi naszą wspólną odpowiedzialność. Szacunek dla każdej osoby, okazywany w przestrzeni publicznej, jest bezwzględnym wymogiem zachowania standardów w ramach zróżnicowanego, demokratycznego społeczeństwa" – podsumował RPO.

– W Poznaniu mieliśmy teraz do czynienia z takim zdarzeniem, że (red. – odbyła się) kolejna parada sodomitów, którzy próbują narzucić swoją interpretację praw i obowiązków obywatelskich na innych – powiedział Mariusz Błaszczak w niedawnym wywiadzie dla TV Trwam. Jego zdaniem „w narodzie polskim jest pewność tego, że to wszystko, co jest skonstruowane po Bożemu, to jest normalne”.

RadioZet.pl/bm