Zamknij

Rzecznik Sądu Najwyższego: prezes Gersdorf wezwała 23 sędziów do stawienia się w SN w celu podjęcia służby

Redakcja
22.10.2018 13:21
Laskowski
fot. PAP

Prezes Małgorzata Gersdorf wezwała 23 sędziów SN objętych zakresem zastosowania środków tymczasowych orzeczonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE do stawienia się w SN w celu podjęcia służby sędziowskiej – poinformował w poniedziałek rzecznik SN Michał Laskowski.

Jak wyjaśnił Laskowski, Gersdorf uznała, że postanowienie Trybunału „skierowane jest do państwa polskiego [...], a organem państwa członkowskiego Unii jest także władza wykonawcza, a w szczególności I prezes SN”.

Konferencja rzecznika SN

– Z tego powodu pani prezes wystosowała takie wyzwanie; już dzisiaj do pracy stawiła się część sędziów SN, sukcesywnie stawiać się będą kolejni, część jest w drodze, część stawi się jutro czy pojutrze – powiedział rzecznik SN. Jak zaznaczył, działania podjęte przez Gersdorf dotyczą „23 sędziów, licząc łącznie z panią prezes, którzy ukończyli 65. rok życia”.

Zobacz także

Laskowski dodał, że I prezes wyda wszystkim tym, którzy się stawili, „stosowne pismo stwierdzające, że są oni uprawnieni do wykonywania obowiązków sędziowskich”. Zapowiedział zarazem, że zgodnie z wymogami nałożonymi przez postanowienie TSUE Gersdorf „złoży również sprawozdanie z podjętych działań Komisji Europejskiej”.

Sędziowie wracają do pracy

W datowanym na poniedziałek piśmie Gersdorf, powołując się na swój status konstytucyjnego organu państwa członkowskiego (I prezesa SN), wezwała „wszystkich sędziów Sądu Najwyższego objętych zakresem zastosowania środków tymczasowych orzeczonych w tej sprawie do stawienia się w Sądzie Najwyższym w celu podjęcia służby sędziowskiej”. Według niej wezwanie to stanowi realizację piątkowego postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wcześniej, w poniedziałek rano, do pracy powróciło troje sędziów Sądu Najwyższego, którzy w świetle nowych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym zostali przeniesieni w stan spoczynku. Przed gmachem sądu powitali ich Obywatele RP.

Unijny trybunał zawiesza nową ustawę o SN

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował w piątek o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

Zobacz także

TSUE przychylił się w pełni do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. „Postanowienie wiceprezesa Trybunału znajduje zastosowanie z mocą wsteczną do sędziów Sądu Najwyższego, których te przepisy dotyczą” – podkreślono w decyzji. Wstrzymane ma również być mianowanie nowych sędziów na miejsca tych, którzy zostali wysłani na emeryturę.

RadioZET.pl/PAP/MP