Tusk współtworzy nowy projekt polityczny? Robocza nazwa: Ruch 4 Czerwca

Redakcja
08.02.2019 07:53
Tusk
fot. PAP

Obchody 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku mają być dla opozycji punktem startowym do bitwy o Sejm. W sprawę zaangażowany jest bezpośrednio szef Rady Europejskiej – czytamy w piątek w „Rzeczpospolitej”.

„Jak wynika z informacji »Rzeczpospolitej« 4 czerwca może powstać też nowy projekt polityczny” – donosi w piątek gazeta. „Robocza nazwa to »Ruch 4 Czerwca«” – twierdzi rozmówca „Rz” z Trójmiasta, „polityk opozycji orientujący się dobrze w sytuacji”.

Otoczenie Tuska z niepokojem patrzy na sytuację w Polsce

„Rz” zaznacza przy tym, że „obóz władzy też szykuje swoją strategię, a politycznym centrum sporu staje się nie tylko 4 czerwca, ale też Europejskie Centrum Solidarności”. „Otoczenie Tuska z coraz większym niepokojem przygląda się obecnej sytuacji opozycji” – wyjaśnia „Rz”.

Zobacz także

„Konsternację wywołała prezentacja Koalicji Europejskiej w formacie bez szerokiej listy, a tylko z politykami Platformy oraz byłymi premierami związanymi z SLD. Rzucał się w oczy brak np. Waldemara Pawlaka, który według naszych informacji nie był nawet na wydarzenie zaproszony” – zaznacza gazeta.

„Projekt 4 Czerwca będzie potrzebny zarówno wtedy, gdy opozycja przegra wybory do PE, jak i wtedy, gdy je wygra. A porażka opozycji bez szerokiej listy jest prawdopodobna. Wtedy konieczny będzie restart” – twierdzi rozmówca „Rz” zaangażowany w sprawę w Gdańsku.

Nie przeciw, ale by wzmocnić PO

Gazeta wskazuje, że „Ruch 4 Czerwca nie jest wymierzony w PO, ale ma wzmocnić cały obóz anty-PiS”. „Przygotowania do obchodów z udziałem byłego premiera przebiegają całkiem otwarcie” – czytamy w gazecie.

„Rozmowa z Donaldem Tuskiem jak zwykle ciekawa, jak zawsze o kwestiach najważniejszych – dla Europy, dla Polski, dla regionów i miast. Nie zabrakło też wątków historycznych – w związku z dzisiejszą rocznicą Okrągłego Stołu i nadchodzącymi obchodami 4 czerwca” – gazeta przytacza wpis Rafała Trzaskowskiego na Twitterze o spotkaniu z Tuskiem, które miało miejsce w środę. Zaznacza jednocześnie, że „wzięli w nim też udział Tadeusz Truskolaski (prezydent Białegostoku) oraz Aleksandra Dulkiewicz, kandydatka na prezydenta Gdańska”.

„Rz” informuje również, że „w projekt 4 Czerwca zaangażowany jest też m.in. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i bliski znajomy Tuska”. „W planie jeszcze przed majowymi wyborami do PE ważna jest także rocznica Konstytucji 3 maja wskazywana przez Tuska jako moment obywatelskiej i oddolnej mobilizacji” – zauważa gazeta.

Zobacz także

Gazeta ocenia jednocześnie, że „w centrum wydarzeń do 4 czerwca będzie Gdańsk i ECS, z którego rady wycofała się niedawno Solidarność, sojusznik rządu PiS”. „Punktem zapalnym jest również kwestia dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności, którą obywatele zebrali sami za pomocą internetowej zbiórki” – wskazuje gazeta.

RadioZET.pl/PAP/MP