Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Fałszowane raporty, dzikie wysypiska, brak odzysku. Szokujący raport ws. śmieci

01.06.2018 07:13
xxx wiadomosci

Fałszerstwa w raportach, dzikie wysypiska i brak odzysku dowodzą, że prawo nie działa - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Dziennik dotarł do najnowszego raportu NIK, który - jak pisze gazeta - nie pozostawia złudzeń: "Polska jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o odzysk surowców ze śmieci".

Śmieci fot. Pixabay

Jak wyjaśnia gazeta, "większość zarzutów jest adresowana pod adresem gmin, których obowiązkiem jest zarządzanie odpadami na swoim terenie".

- Zdaniem NIK, nieprawidłowości występują jednak na wszystkich szczeblach, także po stronie administracji państwowej. Płonące w całej Polsce śmieciowiska to tylko pierwszy sygnał, że z odpadami jest u nas źle - alarmuje "Rz".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Z raportu NIK wynika, że problemy zaczynają się na poziomie każdej gminy, która ma obowiązek składania marszałkowi województwa i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska sprawozdania w tym zakresie - podkreśla gazeta.

Jak przekonuje dziennik, kontrola NIK wykazała, że w ponad połowie z kontrolowanych gmin dane sprawozdawcze były nierzetelne. Brakowało danych o ilości odpadów wytwarzanych w gminie, liczbie mieszkańców i kosztów związanych z odbieraniem, odzyskiwaniem, recyklingiem i unieszkodliwianiem odpadów.
- Dopóki nie poprawimy systemu, nie uda nam się zapanować nad nielegalnymi wysypiskami i nad prawidłową działalnością legalnych wysypisk, a wtedy dalej będzie dochodziło do pożarów, które niestety są świadomymi podpaleniami - mówi gazecie Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. - Obecnie nie jesteśmy w stanie ocenić rzeczywistej ilości odpadów, bo dane w raportach są nierzetelne - dodaje.

Zobacz też:

Morawiecki zmieni prawo dot. śmieci: Miarka się przebrała, do akcji wkroczy ABW

RadioZET.pl/pap/maal

Oceń