Większość Ukraińców chce zostać w Polsce na zawsze. Nowe dane o imigracji

Redakcja
26.04.2018 07:19
Ukraina
fot. Pixabay

Ponad sześciu na dziesięciu migrantów z Ukrainy zamierza zostać w naszym kraju na dłużej. Połowa z nich chętnie osiedliłaby się tu na zawsze, tym bardziej że większość w Polsce dobrze się czuje — czytamy w czwartkowej „Rzeczpospolitej”.

Ukraińcy mieszkający nad Wisłą najbardziej są zadowoleni z poziomu życia w naszym kraju oraz z dostępności usług — pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”, powołując się na sondaż firmy badawczej ARC Rynek i Opinia przeprowadzony na przełomie marca i kwietnia tego roku. Poziom życia w Polsce chwali 88 procent ankietowanych.

Badanie objęło prawie 400 Ukraińców mieszkających w naszych kraju od co najmniej kilku miesięcy. Większość z nich chciałaby tu zostać na dłużej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

— Dla znaczącej części Ukraińców Polska jest krajem, w którym chcą żyć, zarabiać, mieszkać i budować swoją przyszłość — twierdzi cytowany przez „Rzeczpospolitą” Adam Czarnecki, wiceprezes ARC Rynek i Opinia. „Zwracam uwagę, że migranci z Ukrainy pozytywnie wypowiadają się na temat życzliwości Polaków,– dostrzega ją 74 proc. badanych. Sprzyja temu podobieństwo kulturowe i łatwa asymilacja Ukraińców w polskim społeczeństwie. Wyniki badania pokazują, że doniesienia dotyczące niechęci wobec Ukraińców w Polsce czy też wrogiego nastawienia względem nich są przesadzone” — komentuje Czarnecki.

Zagłosuj

Jesteś zadowolony/-a ze swoich zarobków?

Liczba głosów:

Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, chociaż uczestnicy badania ARC Rynek i Opinia najczęściej przyjeżdżali do nas do pracy, to ponad jedną trzecią przyciągnęły tu studia. Zdaniem Adama Czarneckiego daje to szansę, że po dyplomie niektórzy z nich zostaną na stałe,– częściowo zapełniając lukę po Polakach, którzy wyemigrowali na zachód.

Chęć osiedlenia się w Polsce na stałe deklaruje prawie 30 proc. uczestników badania.

Zobacz też:

 Podróże na Ukrainę będą prostsze. LOT otwiera wygodne połączenie

 Antypolski marsz na Ukrainie. „Lwów nie dla polskich panów”

RadioZET.pl/pap/maal