Zamknij

"RZ": ważny dla Kaczyńskiego projekt może utknąć w Sejmie

Redakcja
09.03.2018 13:59
"RZ": ważny dla Kaczyńskiego projekt może utknąć w Sejmie
fot. Stanisław Kowalczuk/East News

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt trafił do komisji ustawodawczej. Jego wielkim zwolennikiem jest prezes Jarosław Kaczyński. O sprawie pisze "Rzeczpospolita" i dodaje, że losy projektu w komisji są jednak niepewne. 

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt trafił do Sejmu w listopadzie. Przygotowali go posłowie PiS. Jego wielkim zwolennikiem jest Jarosław Kaczyński, który wielokrotnie podkreślał, że ważna jest dla niego walka o prawa zwierząt. Jednak projekt trafił do komisji,z  której - jak informuje "Rzeczpospolita" - może już nie wyjść. Lub utknąć tam na wiele miesięcy. 

"Rzeczpospolita" zauważa 28 lutego został skierowany przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do sejmowej niszczarki. Tak nazywa się skierowanie projektu do Komisji Ustawodawczej. "Gazeta" przypomina początki używania tego stwierdzenia. W czasach PO do komisji miały trafiać niewygodne projekty, a obecnie "leżą" tam projekty dot. medycznej marihuany i dostępu do broni. 

Zobacz także

"Rz" przypomina, że marszałek może skierować projekt do Komisji Ustawodawczej „co do których istnieje wątpliwość, czy nie są sprzeczne z prawem, w tym z prawem Unii Europejskiej lub podstawowymi zasadami techniki prawodawczej”. 

Z informacji "Naszego Dziennika" wynika, że w Biurze Analiz Sejmowych powstała opinia, jakoby zakaz hodowli zwierząt futerkowych może naruszać unijną zasadę proporcjonalności.

Zobacz także

Nowelizacja zakłada m.in. zakaz trzymania psów na łańcuchach, występów zwierząt w cyrkach oraz zakaz hodowania zwierząt na futra. Wielkim zwolennikiem projektu jest Jarosław Kaczyński. 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/KM