Zamknij

Za 10 lat zabraknie pielęgniarek. Rzeczpospolita: to główne zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia

Redakcja
15.05.2019 07:39
Za 10 lat zabraknie pielęgniarek. Rzeczpospolita: to główne zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia
fot. khuncho007/shutterstock

Za dziesięć lat zabraknie pielęgniarek – pisze w środowym numerze „Rzeczpospolita”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Od 8 do 12 tys. lekarzy przybędzie w Polsce 2024 roku – wynika z analizy firmy doradczej Pex PharmaSequence. Jednocześnie z systemu zniknie duża część specjalistów, których średnia wieku to dziś 50 lat. Dzięki zwiększeniu limitów miejsc na studiach lekarskich za pięć lat może nas przyjmować więcej początkujących lekarzy, którzy będą musieli się obejść bez wsparcia pielęgniarek” – pisze dziennik.

Zobacz także

„Główne zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia”

„Problem braku pielęgniarek to dziś główne zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia. Wskutek luki pokoleniowej powstałej w 2004 roku deficyt sięgnie dna już za pięć, dziesięć lat” – powiedział prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna na wtorkowym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Tej luki nie zdołają zapełnić absolwenci studiów pielęgniarskich, które stają się ostatnio znów popularne.

Zobacz także

– Gdybyśmy mogli przeznaczyć na ochronę zdrowia dowolną kwotę, nie zasypalibyśmy tej dziury, bo brakuje kadr – powiedział „Rz” wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Zobacz także

Jak wynika z danych Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w 2018 roku na blisko 280 tys. pielęgniarek i położnych w przedziale wiekowym 41-60 lat było blisko 173 tys. z nich, a w wieku 21-40 lat tylko 33 tys. W 2033 roku będzie brakować nawet 169 tys. pielęgniarek – podaje gazeta.

RadioZET/Rzeczpospolita/PAP