Zamknij

Rzeź dzików w Polsce. Resort nakazuje odstrzelić 7 tys. sztuk

Redakcja
24.08.2017 21:51
Rzeź dzików w Polsce. Resort nakazuje odstrzelić 7 tys. sztuk
fot. Pixabay

W ramach „zadań ochronnych” w polskich parkach narodowych ma zostać odstrzelonych 7 tys. dzików – alarmuje OKO.press. W samym Pienińskim Parku Narodowym mają żyć tylko 4 sztuki, w Babiogórskim 3. Organizacje proekologiczne twierdzą, że to zupełnie niepotrzebne.

Portal OKO.press dotarł do dokumentów, z których wynika, że w parkach narodowych odstrzelonych ma zostać aż 7 tys. dzików.

"To rzeź"

Pomysł Ministerstwa Środowiska nie podoba się środowiskom proekologicznym. – To rzeź – komentuje Klub Przyrodników, jedna z najważniejszych polskich organizacji przyrodniczych i ekologicznych w kraju. Swoje działania ministerstwo argumentuje walką z epidemią Afrykańskiego Pomoru Świń na wschodzie kraju. – Nie ma żadnych dowodów, że odstrzał dzików zahamuje groźną epidemię ASF – alarmuje OKO.press.

Odstrzelenie 7 tys. dzików to zmniejszenie ich populacji o niemal 5 proc. Według danych Ministerstwa Środowiska z 2016 r. w Polsce żyje ok. 144 tys. dzików.

Nowe przepisy

Nowe przepisy ministerstwa dowodzonego przez Jana Szyszkę weszły w życie z początkiem sierpnia. Zgodnie z nowym prawem, wszelkie ograniczenia dotyczące polowań na dziki zostają zniesione.

Zobacz także

RadioZET.pl/OKO.press/strz