Zamknij

Rzymkowski komentuje skandal ze swoim udziałem. "Spotkałem się z gigantyczną manipulacją"

Jan Wysocki
24.06.2022 14:58
Tomasz Rzymkowski
fot. Adam Burakowski/REPORTER

- Całym sercem jestem z nauczycielami, wiem jak wygląda ich sytuacja w Polsce. Nauczycieli bardzo dobrze rozumiem. Mam wielki szacunek dla nauczycieli – podkreślił w piątek wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski. Dodał, że po swoim wywiadzie w Radiu ZET spotkał się z "gigantyczną" manipulacją.

W czwartek w Radiu ZET wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski był pytany o zarobki nauczycieli. Przyznał, że osobiście zna nauczyciela, którego wysokość wynagrodzenia jest porównywalna z wynagrodzeniem ministerialnym 11 tys. zł netto. - To jest nauczyciel, który pracuje po prostu w dwóch szkołach i jest w pełni zadowolony z tego powodu – ocenił.

Na uwagę dziennikarki, że jemu na konto wpływa 11 tys. zł netto, Rzymkowski zastrzegł, że pracuje 7 dni w tygodniu. Dziennikarka odparła na to: "Ale widziały gały, co brały", co wiceszef MEiN podsumował: "Ale nauczyciele też widzieli, co brali".

Krytyka Rzymkowskiego

Słowa Rzymkowskiego wywołały falę negatywnych komentarzy w mediach społecznościowych i wśród opozycji. Wiceminister odniósł się do nich podczas piątkowej konferencji prasowej w Łowiczu (Łódzkie). Rzymkowski zapewnił, że z racji pełnionej funkcji na co dzień spotyka się z nauczycielami, którzy - jak wskazał - doskonale wiedzą, z jakiego środowiska się wywodzi. Tłumaczył, że jego rodzice są nauczycielami, ten zawód wykonywał także dziadek wiceszefa MEiN.

- Doskonale wiem, jak wygląda sytuacja nauczycieli w Polsce. (…) Mogę tylko jeszcze raz powiedzieć: całym sercem jestem z nauczycielami w Polsce. Wywodzę się ze środowiska nauczycielskiego. Nauczycieli naprawdę bardzo dobrze rozumiem – podkreślił Rzymkowski. 

Dodał, że w czwartek odniósł się do swojego "niefortunnego" stwierdzenia na Twitterze, gdzie napisał m.in.: "Jeśli ktoś poczuł się urażony moją wypowiedzią z porannej rozmowy w Radiu ZET, to chciałbym przeprosić".

Rzymkowski: spotkałem się z gigantyczną manipulacją

Zaznaczył przy tym, że spotkał się z gigantyczną manipulacją. - Wkłada mi się w usta słowa, które - z całym szacunkiem dla pani redaktor - powiedziała pani redaktor Beata Lubecka – stwierdził wiceminister podczas konferencji. 

Podkreślił, że w czwartek głosował za ustawą nowelizującą kartę nauczyciela, która o 20 proc. podwyższa wynagrodzenie nauczycielom rozpoczynającym karierę zawodową. Zapewnił też o ciągłym podnoszeniu nakładów na oświatę i wynagrodzenia dla nauczycieli. 

- Naprawdę mam wielki szacunek dla nauczycieli. (…) Ja naprawdę bardzo lubię nauczycieli – przekonywał Rzymkowski.

RadioZET.pl/PAP

C