Zamknij

Ponad milion Polaków otrzyma takiego SMS-a. Chodzi o dowody osobiste

13.08.2019 21:51
Dowód osobisty
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Każdy Polak, który jest posiadaczem Profilu Zaufanego dostanie przypomnienie o konieczności wymiany dowodu osobistego. Powiadomienie będzie wysyłane w wiadomości SMS trzykrotnie - na 60, 45 i 20 dni przed końcem ważności dokumentu. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowa e-usługa działa od wtorku. Dzięki niej przypomnienie o zbliżającym się końcu ważności dowodu osobistego otrzymają wszyscy, którzy mają Profil Zaufany (PZ). Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji zakładając Profil Zaufany użytkownicy podają numer swojego telefonu, na który – w trakcie korzystania z PZ – przychodzą kody autoryzacyjne.

Od teraz użytkownicy Profilu Zaufanego otrzymają również takie przypomnienie:

Minister Cyfryzacji informuje, że w ciągu najbliższych (…) dni Twój dowód osobisty traci ważność. Wniosek o nowy dowód osobisty możesz złożyć online. Odwiedź: gov.pl/do

- W sumie wyślemy trzy takie wiadomości. Na 60, 45 i 20 dni przed końcem ważności dowodu osobistego. Jeśli wniosek o nowy dokument złożymy już po pierwszym przypomnieniu, drugie nie przyjdzie. Jeśli zdecydujemy się załatwić tę sprawę po drugim SMSie, na trzeci nie musimy już czekać - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak zaznacza resort, nowa e-usługa to kolejny powód, dla którego warto założyć Profil Zaufany. W marcu Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że z Profilu Zaufanego korzysta już 3 miliony Polaków. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP