Zamknij

Dostałeś SMS-a od RCB? To ostrzeżenie pogodowe!

Redakcja
10.08.2018 15:12
Fotolia
fot. SMS

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem, które są zapowiadane na piątek. Osoby przebywające na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Warmii i Mazurach dostaną na swoje telefony komórkowe specjalny komunikat SMS w ramach pilotażowego programu AlertRCB.

„Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe” – tak brzmi komunikat sformułowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

RCB wysyła SMS-y

Został on przesłany do operatorów sieci komórkowych, a następnie w ramach programu AlertRCB zostanie przesłany SMS-em do osób przebywających w województwach objętych zagrożeniem. W piątek powinni go otrzymać mieszkańcy z podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

– SMS został wysłany ze względu na prognozowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zjawiska pogodowe bezpośrednio zagrażające życiu i zdrowiu – powiedziała Bożena Wysocka z RCB. IMGW ostrzega przed załamaniami pogody – gwałtownymi burzami, silnym wiatrem do 115 km/h oraz intensywnymi opadami deszczu, a miejscami gradu.

Ostrzeżenia dla abonentów

Pilotażowy program AlertRCB wystartował na początku lipca i jego założeniem jest ostrzeganie abonentów wszystkich sieci komórkowych znajdujących się na obszarze objętym zagrożeniem.

Alert RCB - test komunikatu SMS. Co to jest, jak działa i czemu służy?

– Decydujące jest tutaj przebywanie w zasięgu stacji bazowej, która jest położona na terenie objętym potencjalnym zagrożeniem – powiedziała Wysocka.

Obecnie SMS otrzymują osoby przebywające na terenie całego województwa, ale docelowo od grudnia 2018, kiedy program ruszy oficjalnie, ma być to zawężone do poziomu powiatu. RCB korzystać będzie z niego tylko w sytuacjach wyjątkowych. By otrzymywać alert, nie trzeba się nigdzie zapisywać. Nie można się także z niego wypisać.

RadioZET.pl/PAP/MP