Kasacja ws. katastrofy hali MTK w Katowicach. Orzeczenie Sądu Najwyższego odroczone

Redakcja
21.11.2018 14:45
Kasacja ws. katastrofy hali MTK w Katowicach. Orzeczenie Sądu Najwyższego odroczone
fot. D.REDOS/REPORTER/East News

Sąd Najwyższy rozpoznał w środę skargi kasacyjne w sprawie katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich, nie ogłosił jednak orzeczenia w tej sprawie. Odroczył je do 29 listopada.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Łącznie do Sądu Najwyższego wpłynęło sześć kasacji od prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie zawalenia się hali MTK. Złożyli je obrońcy pięciorga skazanych oraz – w odniesieniu do uniewinnionego byłego członka zarządu MTK – prokuratura.

W środę podczas trzygodzinnej rozprawy Sąd Najwyższy wysłuchał prokuratora, obrońców oraz uniewinnionego Nowozelandczyka Bruce'a R., który odniósł do kasacji prokuratury.

Z uwagi na „zawiły charakter sprawy” ogłoszenie orzeczenia Sąd Najwyższy odroczył do 29 listopada.

Prawomocny wyrok ws. katastrofy hali MTK

Prawomocne rozstrzygnięcie w tej sprawie zapadło we wrześniu ubiegłego roku. Sąd apelacyjny wymierzył kary od 1,5 do 9 lat więzienia pięciu oskarżonym, cztery osoby zostały uniewinnione.

Najsurowszy wyrok 9 lat więzienia usłyszał projektant hali Jacek J. za sprowadzenie katastrofy z tzw. zamiarem ewentualnym. Jak uznał sąd, J. mógł liczyć się z tym, że budowla może się zawalić.

Skazani zostali też: były członek zarządu spółki MTK Ryszard Z. na 2 lata więzienia, dyrektor techniczny spółki Adam H. na 1,5 roku, rzeczoznawca budowlany Grzegorz S. na 2 lata oraz były inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie Maria K. na 2 lata.

Zobacz także

Obrońcy wszystkich skazanych zawnioskowali przed SN albo o uniewinnienie swoich klientów, albo o przekazanie ich spraw do ponownego rozpoznania.

Skargę kasacyjną wniosła też prokuratura. Domaga się uchylenia wyroku uniewinniającego dla byłego członka zarządu MTK Bruce'a R. i przekazania jego wątku do ponownego rozpoznania.

Zobacz także

Oprócz Bruce'a R. uniewinnieni zostali też wykonawcy hali. Od tych wyroków prokuratura nie składała skarg kasacyjnych.

Katastrofa hali MTK

Do katastrofy hali MTK doszło w styczniu 2006 r. Była to największa katastrofa budowlana w historii Polski. Po zawaleniu się dachu hali zginęło 65 osób uczestniczących w targach gołębi pocztowych, a ponad 140 zostało rannych, w tym 26 doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Proces karny w sprawie katastrofy toczył się od maja 2009 r. i był jednym z największych w historii śląskiego wymiaru sprawiedliwości.

RadioZET.pl/PAP/JŚ