Zamknij

Finał polsko-duńskiej batalii o dziecko: 8-latek pozostanie pod opieką matki

Redakcja
31.01.2018 14:31
Sąd Najwyższy
fot. PAP/Radek Pietruszka

To ostateczne: 8-letni Markus nie zostanie wydany duńskiemu ojcu. Sąd Najwyższy oddalił jego skargę kasacyjną w sprawie uznania w Polsce wyroku tamtejszego sądu. Chłopiec od 5 lat przebywa w Polsce z matką.

Wcześniej duński sąd pozbawił matkę władzy rodzicielskiej nad chłopcem, argumentując to tym, że w 2013 roku opuściła ona Danię bez zgody ojca. Batalia trwała aż 5 lat.

Zobacz także

Sąd uzasadnił swoją decyzję tym, że kierował się przede wszystkim dobrem dziecka, chociaż zasadą na podstawie konwencji haskiej jest uznawanie orzeczeń sądów zagranicznych. Po uznaniu wyroku sądu duńskiego matka nie mogłaby jednak podejmować decyzji dotyczących dziecka, co naruszyłoby jego bezpieczeństwo oraz stan emocjonalny.

— To najszczęśliwszy dzień w moim życiu. Sąd zdecydował, że nie pozbawi mnie władzy rodzicielskiej na terenie Polski — mówiła Marlena Jastrzębska, mama Markusa.

Zobacz także

Obrońca ojca stwierdził, że orzeczenie to może być uznane za naruszenie zasady wzajemności, co może w konsekwencji prowadzić do tego, że sądy zagraniczne także przestaną uznawać orzeczenia sądów polskich. Ojciec może starać się teraz o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.

RadioZET.pl/NaTa/MP