Zamknij

Sabina Zalewska nie będzie Rzecznikiem Praw Dziecka. Kontrowersyjna kandydatka rezygnuje

Redakcja
13.09.2018 07:31
Zalewska
fot. Piotr Molecki/East News

Sabina Lucyna Zalewska przesłała w środę wieczorem do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego pismo, w którym wycofuje swoją zgodę na kandydowanie na stanowisko Rzecznik Praw Dziecka – przekazały PAP źródła w Prawie i Sprawiedliwości. Kandydaturę Zalewskiej na RPD zgłosili posłowie klubu PiS.

W środę sejmowe komisje opiniowały kandydatów na Rzecznika Praw Dziecka. Wieczorem członkowie połączonych komisji polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży, po wysłuchaniu kandydatów zdecydowali o nieudzieleniu poparcia żadnemu z nich. O stanowisko to starają się: Ewa Jarosz, którą poparły PO, Nowoczesna i PSL, Paweł Kukiz-Szczuciński – kandydat Kukiz'15 oraz Sabina Lucyna Zalewska – kandydatka PiS. Najmniej głosów „za” uzyskała Zalewska, najwięcej Ewa Jarosz.

Plagiat i poparcie dla kar cielesnych

W sierpniu w zamieszczonym w „Tygodniku Powszechnym” artykule „Kopiuj, wklej, przylej” Zalewskiej zarzucono plagiat. Wskazywano, że w publikowanych przez nią artykułach można znaleźć fragmenty skopiowanych tekstów innych autorów. „Wśród publikacji, które Zalewska – prowadząca na UKSW zajęcia z dydaktyki etyki – uznała za godne przywłaszczenia i warte związanego z tym ryzyka, znajdują się również teksty opublikowane na Wikipedii oraz w serwisie Bryk.pl” – napisano.

Zobacz także

Zalewska odniosła się na środowym posiedzeniu komisji do tych medialnych doniesień. Zwróciła uwagę, że artykuły prasowe opierały się na szkicach. – Pomiędzy jednym szkicem a oryginałem, wersją drukowaną, jest 180 różnic. Uważam, że nie jest to mało. Ponadto wszystkie moje artykuły, które publikuję 20 lat, były recenzowane, czasami było dwóch recenzentów – powiedziała Zalewska. Dodała, że nigdy się nie zdarzyło, by jej artykuł został odrzucony.

Poinformowała, że rzecznik dyscyplinarny UKSW 10 września wydał postanowienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego, a nie dyscyplinarnego w związku z zarzutami wobec niej. Powiedziała również, że wystąpiła do rektora o zweryfikowanie jej całego dorobku naukowego. – Dziś dostarczyłam cały materiał na uczelnię, podlegający weryfikacji – dodała Zalewska.

Kadencja RPD już upłynęła

Sabina Lucyna Zalewska (ur. 1972 r.) według informacji podanych przez Centrum Informacyjne Sejmu jest psychologiem rodziny, pedagogiem społecznym i mediatorem rodzinnym. Aktywnie współpracuje z dziećmi i rodzinami, zajmuje się także wsparciem dzieci wykluczonych. Ma stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki.

Kadencja obecnego RPD Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia 2018 r. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka będzie jednak pełnił obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego RPD.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MP