Zamknij

Reakcja MSZ na komunikat Departamentu Stanu USA

Redakcja
22.07.2017 10:47
Reakcja MSZ na komunikat Departamentu Stanu USA
fot. Kuba Atys/Agencja Gazeta

Rzeczniczka Departamentu Stanu przyznała, że Stany Zjednoczone monitorują sytuację w Polsce. Polskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało już w tej sprawie komunikat.

Robi się gorąco na linii Warszawa-Waszyngton. Po okrzykniętej sukcesem wizycie Donalda Trumpa w Warszawie, okazuje się, że Amerykanie również mają spore zastrzeżenia do zmian w sądownictwie proponowanych przez rząd PiS.

- Jesteśmy zaniepokojeni działaniami legislacyjnymi polskiego rządu, które wydają się ograniczać władzę sądowniczą i potencjalnie mogą osłabić system prawny. Obserwujemy sytuację oraz prowadzone są rozmowy pomiędzy przedstawicielami najwyższych urzędów USA i Polski - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

Departament Stanu USA wydał też specjalne oświadczenie dotyczące sytuacji w Polsce. Krótkie oświadczenie znalazło się też na Twitterze. "USA wzywa Polskę do zapewnienia, że jakiekolwiek reformy sądownictwa nie naruszają konstytucji i respektują niezawisłość".

Na te głosy zza oceanu zareagowało polskie MSZ. Polska dyplomacja wyraziła "zaskoczenie" tym faktem. 

"Fakt, że proces legislacyjny jest w toku, czyni takie wypowiedzi przedwczesnymi. Reforma wymiaru sprawiedliwości nie będzie miała wpływu na niezależność sądów czy sędziów a jej celem jest odzyskanie szacunku obywateli do systemu sądownictwa. Proponowane w Polsce reformy są zgodne z duchem systemów sądowych obowiązującym w innych krajach europejskich" - oceniono.

RadioZET.pl/KM