Zamknij

Sąd Najwyższy zawiesił przepisy o emeryturach sędziów

Redakcja
02.08.2018 16:22
Sąd Najwyższy
fot. PAP

Sąd Najwyższy zdecydował o zawieszeniu przepisów ustawy, która wprowadziła przechodzenie w stan spoczynku sędziów SN po 65. roku życia. Jednocześnie pytanie dotyczące tych przepisów skierowano do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W związku ze wnioskiem do unijnego Trybunału Sąd Najwyższy zdecydował się zawiesić stosowanie trzech przepisów ustawy o SN.

– Ta decyzja powinna spowodować, że zarówno Krajowa Rada Sądownictwa, jak i prezydent do czasu rozstrzygnięcia kwestii zadanych w pytaniach nie będą podejmować czynności w sprawie sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia – powiedział sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN.

Zobacz także

Jak poinformował na spotkaniu z dziennikarzami, pytania SN, odnosząc się między innymi do unijnego traktatu, Karty Praw Podstawowych, dyrektywy UE, dotyczą kwestii: nieusuwalności sędziów, uzależnienia możliwości dalszego orzekania przez sędziego SN, który przekroczył 65. rok życia od zgody władzy wykonawczej, w tym przypadku prezydenta.

– Jest to decyzja, która zgodnie z prawem powinna spowodować to, że zarówno KRS, jak i prezydent, do czasu rozstrzygnięcia tych kwestii przedstawionych w zadanych pytaniach, do tego czasu nie będą podejmować dalszych czynności, w tych procedurach, które dalej się toczą w odniesieniu do sędziów, którzy 65. rok życia ukończyli – powiedział Laskowski.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym 4 lipca w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

Zobacz także

Mogą oni jednak dalej pełnić funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja, złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent RP wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN.

Prezydent, przed wyrażeniem zgody na dalsze zajmowanie stanowiska, zasięga opinii Krajowej Rady Sądownictwa.

Wśród wskazanych na emeryturę sędziów znalazła się prof. Małgorzata Gersdorf, dotychczasowa pierwsza prezes Sądu Najwyższego. Nie zamierza ona przejść w stan spoczynku, powołując się na konstytucyjność swojej kadencji do 30 kwietnia 2020 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD