Zamknij

Nie ma kto rozpatrzyć prawie 200 spraw w nowej izbie Sądu Najwyższego [NEWS RADIA ZET]

Redakcja
29.08.2018 13:49
Sąd Najwyższy. 177 spraw czeka na rozpatrzenie w nowej Izbie
fot. Mateusz_Szymanski / Shutterstock.

W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego na rozpatrzenie czeka już 177 spraw, w tym jedna skarga nadzwyczajna. Nie ma się kto nimi zająć, bo Izba od pięciu miesięcy nie jest obsadzona – ustaliło Radio ZET.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wśród skarg 38 to te na przewlekłość spraw w sądach, w tym jedna, która złożona została 19 lutego tego roku. 101 to skargi dotyczące m.in. spraw telekomunikacyjnych, 35 dotyczy decyzji personalnych ministra sprawiedliwości wobec prokuratorów czy sędziów.

Zobacz także

Jest też jedna na odrzucenie przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego partii i jedna dotycząca błędnego powołania składu sędziowskiego.

Pierwszą w historii skargę nadzwyczajną złożył Rzecznik Praw Obywatelskich. Dotyczy sprzecznych decyzji sądów dotyczącej spadku, które zapadły kilkanaście lat temu. Skarga gotowa, ale nie ma kto się nią zająć.

Zobacz także

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która w Sądzie Najwyższym pięć miesięcy powstała decyzją PiS-u, nie działa, bo nie ma w niej kto pracować.

Krajowa Rada Sądownictwa wybrała w ostatnich dniach 20 nazwisk kandydatów na sędziów do Izby, których następnie powołać musi prezydent Andrzej Duda.

RadioZET.pl/JOK/PTD