Zamknij

Gersdorf zostanie odwołana. Duda podjął decyzję

Redakcja
02.07.2018 08:28
Małgorzata Gersdort
fot. PAP

– Jutro prezydent wyda postanowienia o przejściu I prezes Sądu Najwyższego w stan spoczynku – zapowiada w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”  Anna Surówka-Pasek, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu, czyli 3 lipca, w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

I prezes SN Małgorzata Gersdorf, która już ukończyła 65. rok życia, powiedziała, że „nie złożyła i nie złoży” wniosku do prezydenta ws. dalszego zajmowania stanowiska sędziowskiego i funkcji prezesa SN. W czwartek Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN jednogłośnie przyjęło uchwałę mówiącą, że sędzia Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP I prezesem SN do 30 kwietnia 2020 r.

Andrzej Duda odwoła Gersdorf 

– Terminem dla pana prezydenta jest 3 lipca. Wówczas będzie wydane postanowienie, w którym będzie wskazana data przejścia pani I prezes w stan spoczynku – zapowiedziała w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Anna Surówka-Pasek.

Zobacz także

– Jestem pełna nadziei, że tak jak w przypadku KRS pani I prezes przestrzegała obowiązującego ją prawa, tak i teraz będzie podobnie – dodała. 

Prezydencka prawnik stwierdziła, że ustawa o Sądzie Najwyższym nie wywołała chaosu. Surówka-Pasek wskazała też na paradoks w zachowaniu I prezes SN. – Z jednej strony pani prezes złożyła prośbę o wyrażenie zgody na dodatkowe zatrudnienie do pana prezydenta na podstawie nowych przepisów ustawy o SN, a z drugiej strony uważa, że ta ustawa nie obowiązuje. Istnieje rozdźwięk w postawach pani prezes – wyjaśniła. 

Wałęsa chce walczyć o Sąd Najwyższy. ''Przypominam, że mam broń''

RadioZET.pl/''Dziennik Gazeta Prawna''/DG