Zwrot w sprawie Sądu Najwyższego. Zostaną wycofane zapytania z unijnego trybunału?

Redakcja
30.09.2018 16:15
Sąd Najwyższy. Istnieje możliwość wycofania pytań prejudycjalnych z unijnego trybunału
fot. Marek Lasyk/REPORTER/East News

Jak podał rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski "jest prawdopodobne, że Sąd Najwyższy wycofa pytania prejudycjalne skierowane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Jest za wcześnie, aby mówić o decyzji - dodał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zmiany w Sądzie Najwyższym autorstwa PiS?

Liczba głosów:

Laskowski pytany w niedzielę o to, czy Sądu Najwyższego wycofa skierowanie pytań prejudycjalnych do TSUE odpowiedział, że jest za wcześnie, aby mówić o decyzji Sądu.

- Jest to prawdopodobne, jest taka możliwość, bo wobec umorzenia postępowania właściwie SN specjalnej możliwości manewru nie ma, więc być może dojdzie też do cofnięcia, ale to będzie decyzja SN, ale nie wiem jaka decyzja zapadnie - powiedział Laskowski.

Zobacz także

Pytany o to, kiedy może zapaść decyzja stwierdził, że "pewnie jest to kwestia tygodnia". - Pozostaje pytanie, czy w przyszłym tygodniu, czy może tydzień później, ale nie będzie to długo trwało - zaznaczył rzecznik SN.

Laskowski pytany, czy unijny trybunał może, mimo ewentualnego wycofania pytań przez Sąd Najwyższy, rozpatrzyć je odpowiedział, że TSUE ma "bardzo daleko posuniętą swobodę w swoim postępowaniu".

ZUS wycofał zażalenie

Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego poinformował w sobotę, że do SN wpłynęło w czwartek pismo procesowe, w którym Prokuratura Krajowa wnosi o umorzenie postępowania w tej sprawie oraz uchylenie postanowienia SN o zwróceniu się z pytaniami prejudycjalnymi do TSUE i zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN.

Ponadto w sobotę rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz przekazał, że oddział ZUS w Jaśle wycofał z Sądu Najwyższego zażalenie, na kanwie którego SN postanowił skierować pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zobacz także

Na początku sierpnia SN wystosował do Trybunału Sprawiedliwości UE pięć pytań prejudycjalnych dotyczących zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

SN postanowił też - na podstawie m.in. przepisów art. 755 Kodeksu postępowania cywilnego - zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

PiS kontra Sąd Najwyższy

Jak dowiedziała się w piątek PAP, Trybunał Sprawiedliwości UE na 12 lutego 2019 roku zaplanował rozpatrzenie pytań prejudycjalnych, skierowanych przez Sąd Najwyższy.

Strona polska i wszystkie zainteresowane udziałem w tej sprawie państwa - jak podało źródło - dostały czas do 20 listopada na zgłaszanie uwag. Sprawa ma zostać rozpatrzona w trybie przyspieszonym.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym 4 lipca tego roku w stan spoczynku przeszli ci sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogli oni otrzymać od prezydenta Andrzeja Dudy zgodę na dalsze orzekanie, po złożeniu odpowiednich wniosków i zaświadczeń lekarskich. Nie uczyniła tego między innymi prof. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

Zdaniem rządu oraz polityków PiS przestała ona pełnić swoją funkcję. Natomiast sama prof. Gersdorf powołuje się na konstytucyjność swojej kadencji do 30 kwietnia 2020 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD