Zamknij

Sąd Najwyższy. Gersdorf wyznaczyła tymczasowego zastępcę

Redakcja
04.07.2018 13:47
Sąd Najwyższy. Józef Iwulski będzie zastępował Małgorzatę Gersdorf
fot. PAP/Marcin Obara

Jest decyzja pierwszej prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf, która z zgodnie z ustawą powinna 4 lipca przejść w stan spoczynku. Do czasu nieobecności jej obowiązki w SN przejmie sędzia Józef Iwulski. Zostało wydane oświadczenie w tej sprawie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zmiany w sądownictwie?

Liczba głosów:

Podczas konferencji prasowej w środę prof. Gersdorf oświadczyła, że pozostaje pierwszym prezesem Sądu Najwyższego. Powołała się przy tym na zapisy konstytucji, a nie przyjętej w ubiegłym roku ustawy. Podczas jej urlopu obowiązki przejmie sędzia Iwulski, który w Sądzie Najwyższym kieruje Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Zarządzenie w tej sprawie zostało wydane 3 lipca, na kilka godzin przez ustawowym terminem przejścia w stan spoczynku dla sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

Zobacz także

Gersdorf podkreśliła, że „stanowisko prezesa Sądu Najwyższego niezależnie od tego, kto by nim był, ma kadencyjność określoną w konstytucji”. – Ta kadencyjność nie podlega dyskusjom i zmianom ustawowym, skoro jest określona w konstytucji i tu stosujemy wprost przepisy konstytucji – komentowała.

Natomiast sędzia Iwulski podkreślił, że nie jest ani zastępcą, ani następcą prof. Gersdorf na stanowisku pierwszego prezesa SN. Nawiązał również do wtorkowego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. – Prezydent nie wyznaczył mnie i nie powierzył mi żadnych obowiązków – zapewnił Iwulski.

Jednocześnie dodał: – Uważaliśmy, że prezydent powinien wydać formalne rozporządzenie o terminie przejścia I prezes w stan spoczynku.

Zobacz także

Sędziowie mieli przejść w stan spoczynku

Jednak formalnie nie została wydana przez prezydenta decyzja o wygaśnięciu mandatu przez prof. Gersdorf ani o wyznaczeniu jej potencjalnego następcy. 

– Pan prezydent wyraźnie oświadczył, że prezes Gersdorf przeszła w stan spoczynku z mocy ustawy. My w dyskusji prawniczej powiedzieliśmy, że mamy inne zdanie i pozostaliśmy przy swoich zdaniach – dodał sędzia Iwulski, mówiąc o wtorkowym spotkaniu z prezydentem Dudą.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym z dniem 4 lipca w stan spoczynku przeszli sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W takiej sytuacji znalazło się 27 spośród 73 sędziów najwyższej instancji sądowniczej w Polsce. Część z nich złożyła wnioski o możliwość dalszego orzekania do 70. roku życia, w tym między innymi sędzia Iwulski. Takiej drogi nie wybrała prof. Gersdorf.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD