Zamknij

Gersdorf na UW: „To dzień smutny – kończy się pewna epoka”

Redakcja
03.07.2018 11:10
Małgorzata Gersdorf
fot. PAP

– Dla mnie to dzień smutny, kończy się pewna epoka sądownictwa i niezależności organizacyjnej Sądu Najwyższego. Moja, zapisana w konstytucji, kadencja zostaje brutalnie przerwana – powiedziała we wtorek pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sędzia odniosła się w ten sposób podczas wykładu jubileuszowego na uroczystości zakończenia roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim do wejścia w życie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku.

– Dla mnie jako pierwszego prezesa SN to dzień smutny, kończy się pewna epoka sądownictwa i SN, jego niezależności organizacyjnej i kompetencji. Brutalnie zostaje przerwana moja kadencja jako pierwszego prezesa SN, kadencja zapisana w konstytucji – mówiła Gersdorf.

– Ufam jednak, że pamięć instytucjonalna SN, szczególnie wyrażająca się orzecznictwem tego sądu, zostanie zachowana – dodała.

Spotkanie Duda-Gersdorf 

I prezes SN Małgorzata Gersdorf przyjęła we wtorek zaproszenie na godz. 16 na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą wystosowane przez Kancelarię Prezydenta

Zobacz także

Gersdorf była pytana, co zrobi, gdy otrzyma od prezydenta pismo w sprawie przejścia w stan spoczynku. – Co zrobię? Ja go nie wezmę [...]. Czuję się prezesem do 2020 roku – odpowiedziała.

Zmiany w Sądzie Najwyższym 

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu, czyli 3 lipca, w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni dalej pełnić swoją funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja, złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent RP wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. W SN orzeka obecnie 74 sędziów, spośród których 27 osiągnęło ten wiek.

I prezes SN Małgorzata Gersdorf, która już ukończyła 65. rok życia, powiedziała wcześniej, że „nie złożyła i nie złoży” wniosku do prezydenta ws. dalszego zajmowania stanowiska sędziowskiego i funkcji prezesa SN.

W czwartek Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN jednogłośnie przyjęło uchwałę mówiącą, że sędzia Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP I prezesem SN do 30 kwietnia 2020 r.

RadioZET.pl/PAP/DG