Zamknij

Gersdorf pracuje, ale dokumenty podpisuje jej zastępca [NEWS RADIA ZET]

Redakcja
30.08.2018 07:46
Sąd Najwyższy. Małgorzata Gersdorf pracuje, ale ma ograniczone obowiązki
fot. Jakub Kamiński/PAP

Chociaż Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że prof. Małgorzata Gersdorf wciąż jest pierwszym prezesem SN, to jednak jej działania są ograniczone i pod dokumentami ściśle prawnymi podpisuje się jej zastępca sędzia Józef Iwulski – ustaliło Radio ZET.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sędzia Sądu Najwyższego Michał Laskowski potwierdza w rozmowie z Radiem ZET, że Gersdorf stawia się w pracy codziennie, pobiera pensję, ale pod dokumentami ściśle prawnymi, co do których mogą być później wątpliwości, czy podpisała je uprawniona osoba, podpisuje się prezes Iwulski, formalnie zastępca prezes Gersdorf.

Zobacz także

Zgodnie z ustawą o SN z dniem 4 lipca tego roku w stan spoczynku przeszli sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogli oni ubiegać się o dalsze orzekanie, składając wniosek z zaświadczeniem lekarskim do prezydenta Andrzeja Dudy.

Na taki krok nie zdecydowała się prof. Małgorzata Gersdorf, która powołuje się na konstytucyjność swojej kadencji trwającej do 30 kwietnia 2020 roku. Zdaniem Kancelarii Prezydenta i polityków PiS przeszła ona w stan spoczynku.

Zobacz także

Przed wejściem w życie kolejnych przepisów ustawy o SN prof. Gersdorf wskazała sędziego Józefa Iwulskiego na pełniącego obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego w sytuacji, gdy ona nie może wypełniać swojego urzędu.

Formalnie ruszył nabór na miejsce prof. Gersdorf, który ogłosił prezydent Duda. Krajowa Rada Sądownictwa rozpocznie procedurę wyboru sędziego na jej stanowisko prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/LK/PTD