Zamknij

Sąd Najwyższy. Wiemy, kiedy Małgorzata Gersdorf wróci z urlopu

Redakcja
17.07.2018 11:31
Sąd Najwyższy. Podano datę powrotu Małgorzaty Gersdorf z urlopu
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

Obywatele RP, powołując się na rzecznika Sądu Najwyższego, podali, że 23 lipca prof. Małgorzata Gersdorf wróci z urlopu i zamierza stawić się w pracy. Według nowej ustawy przeszła ona w stan spoczynku i przestała być pierwszym prezesem SN. Gersdorf uważa inaczej i powołuje się na zapisy konstytucji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zmiany w Sądzie Najwyższym autorstwa PiS?

Liczba głosów:

„Zamieniliśmy słowo z rzecznikiem Sądu Najwyższego, sędzią Michałem Laskowskim. Potwierdził, że w poniedziałek 23 lipca prof. Gersdorf wraca do pracy. Będziemy, żeby powitać” – napisali na Twitterze Obywatele RP.

Informację potwierdziła sama prof. Gersdorf w rozmowie z portalem Onet. – 23 lipca na pewno będę już w pracy – krótko skomentowała.

Dotychczasowa pierwsza prezes SN udała się na urlop 9 lipca i miała na nim pozostać przez kolejne dziesięć dni.

Zobacz także

Według ustawy o SN z dniem 4 lipca w stan spoczynku przeszli ci sędziowie najwyższej instancji wymiaru sprawiedliwości, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogli oni złożyć wnioski o dalsze orzekanie wraz z zaświadczeniami lekarskimi do prezydenta i Krajowej Rady Sądownictwa.

Nie zdecydowała się na to prof. Gersdorf, która zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy i koalicji rządzącej przestała być pierwszym prezesem SN.

Zobacz także

Ona sama uważa inaczej i powołuje się na konstytucyjność swojej kadencji do 2020 roku. Podczas jej nieobecności obowiązki przejął sędzia Józef Iwulski.

Kiedy 4 lipca prof. Gersdorf mimo wejścia w życie kolejnych przepisów nowej ustawy pojawiła się w siedzibie SN, została przywitana przez ponad tysiąc osób demonstrujących na placu Krasińskich w Warszawie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet/PTD