Zamknij

"Nie zwracamy na nie uwagi". Rzecznik prezydenta o zarzutach w sprawie łamania konstytucji

Redakcja
11.10.2018 18:28
Sąd Najwyższy. Rzecznik prezydenta Dudy o zarzutach o łamanie konstytucji
fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski odniósł się do zarzutów dotyczących złamania konstytucji przez Andrzeja Dudę. W jego ocenia są one czysto polityczne. - Nie zwracamy na nie uwagi - powiedział w rozmowie z PAP.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W czwartek podczas posiedzenia zespołu do spraw monitorowania praworządności senator Bogdan Klich (PO) ocenił, że PiS i prezydent Andrzej Duda złamali co najmniej 13 artykułów konstytucji, a niektóre - jak stwierdził - wielokrotnie.

Dodał, że działo się to m.in. podczas dokonywania zmian w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sadownictwa czy podczas prac nad ustawą o ustroju sądów powszechnych.

Zobacz także

Spychalski ocenił w rozmowie z PAP, że takie zarzuty i wypowiedzi są "czysto polityczne" i "nie mają nic wspólnego z rzeczywistością prawną".

- Są to czysto polityczne i niepoważne wypowiedzi. W ogóle nie zwracamy na nie uwagi - oświadczył prezydencki minister.

Według konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja, łamania ustawy zasadniczej dopuścił się przede wszystkim prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, prezydent złamał m.in. zapisy preambuły ustawy zasadniczej, która wzywa do poszanowania prawa i wolności.

Jak ocenił, Duda złamał też zasadę demokratycznego państwa prawnego określoną w art. 2, art. 7 stanowiący o tym, że "organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa", art. 10 określający trójpodział władz, a także część przepisów rozdziału 5 określającego uprawnienia głowy państwa.

Wśród nich wymienił prawo stosowania łaski. W ocenie Chmaja, "prezydent stosował akty abolicji indywidualnej", mimo iż ustawa zasadnicza nie daje mu takich kompetencji.

Zobacz także

Zdaniem Chmaja Andrzej Duda miał też złamać art. 144 podpisując m.in. zgodę na dalsze orzekanie sędziów po ukończeniu 65 roku życia, bez kontrasygnaty premiera. Jak ocenił, złamany został również art 179, gdy prezydent nie powołał niektórych sędziów wskazanych przez KRS oraz art. 183, który ustala sześcioletnią kadencję I prezesa Sądu Najwyższego.

Andrzej Duda, zdaniem Chmaja, sprzeniewierzył się tym samym również słowom przysięgi prezydenckiej, w której ślubował, że "dochowa wierności postanowieniom konstytucji".

Przewodniczący senackiego zespołu ds. monitorowania praworządności Tomasz Grodzki (PO) przekazał, że czwartkowe posiedzenie jest pierwszym z cyklu spotkań poświęconych łamaniu praworządności i jego skutkom.

Zwieńczeniem będzie powstanie "białej księgi naruszeń prawa przez rządzących", która - jak zapewnił - będzie gotowa przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD