Do SN wpłynęło siedem pism od prezydenta. Chodzi o sędziów przechodzących w stan spoczynku

Redakcja
12.09.2018 17:42
Spór o Sąd Najwyższy
fot. Zbyszek Kaczmarek/ East News Polska

Do Sądu Najwyższego wpłynęły pisma prezydenta Andrzeja Dudy skierowane do siedmiu sędziów i zawiadamiające ich o przejściu w stan spoczynku z dniem 12 września - poinformował w środę Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Chodzi o siedmiu sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia i wobec których prezydent nie wydał postanowienia w sprawie ich dalszego orzekania. Chodzi o: Józefa Iwulskiego, Jerzego Kuźniara, Stanisława Zabłockiego, Marię Szulc, Annę Owczarek, Jacka Gudowskiego i Wojciecha Katnera. Wobec wszystkich tych siedmiu sędziów Krajowa Rada Sądownictwa sformułowała wcześniej negatywne opinie.

- Są to pisma podpisane osobiście przez prezydenta, bez kontrasygnaty premiera. Na razie pismo zostało doręczone tylko prezesowi Zabłockiemu. Pozostałych sędziów nie ma już dziś w SN i pisma zostaną im doręczone w czwartek  - powiedział Michałowski.

Gersdorf wyznaczyła zastępcę

Jednocześnie Michałowski poinformował, że w związku z tymi pismami "prezes Małgorzata Gersdorf wydała zarządzenie, w którym wyznaczyła prezesa SN kierującego Izbą Cywilną sędziego Dariusza Zawistowskiego do zastępowania jej w czasie jej nieobecności od dnia 12 września od godz. 15.30". Jak przypomniał, wcześniej - w początkach lipca - analogiczne zarządzenie prezes Gersdorf wydała w odniesieniu do prezesa Iwulskiego, do którego jest skierowane jedno z środowych pism prezydenta.

We wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował PAP, że od środy pracami SN będzie kierować najstarszy stażem prezes Izby SN, czyli w praktyce prezes Izby Cywilnej Dariusz Zawistowski. Paweł Mucha w środę w radiowej Jedynce powtórzył, że Małgorzata Gersdorf jest już sędzią w stanie spoczynku

Zobacz także

Z kolei w środę przed południem, Sąd Najwyższy przystąpił do rozpoznawania sprawy w składzie siedmiu sędziów, wśród których dwóch ukończyło 65. rok życia - Jacek Gudowski i Wojciech Katner - a Andrzej Suda nie wydał postanowienia w sprawie ich dalszego orzekania. Sąd Najwyższy mimo tego zdecydował się rozpoznać sprawę w takim składzie.

Zobacz także

- Sąd Najwyższy przed przystąpieniem do rozpoznania tego zagadnienia prawnego zwrócił uwagę, że są wątpliwości ustrojowe, czy skład jest prawidłowy i po półgodzinnej naradzie uznał, że w tym zakresie wątpliwości nie ma żadnych, bo jest związany zabezpieczeniem Sądu Najwyższego z sierpnia polegającym na zawieszeniu niektórych przepisów o SN. Dopóki prezydent nie zajmie stanowiska wobec tych sędziów, to skład SN czuje się związany tym zabezpieczeniem - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Jak dodał, Sąd Najwyższy wskazał, iż "to prezydent stwierdza datę przejścia sędziów SN w stan spoczynku, a dotychczas nie stwierdził tej daty".

Sprawa Sądu Najwyższego

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym od 4 lipca przestali - według ustawy - pełnić swoje funkcje. Mogli dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyraził zgodę na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska sędziego SN. Prezydent przed wyrażeniem zgody na dalsze zajmowanie stanowiska zasięgnął opinii KRS.

Zobacz także

Jak informowano we wtorek zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego po ukończeniu 65. roku życia otrzymali sędziowie: Marian Kocon (Izba Cywilna), Anna Kozłowska (Izba Cywilna), Rafał Malarski (Izba Karna), Zbigniew Myszka (Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) oraz Bogumiła Ustjanicz (Izba Cywilna).

Zobacz także

Prezydent nie wydał postanowienia w sprawie dalszego orzekania przez sędziów: Józefa Iwulskiego, Jerzego Kuźniara, Stanisława Zabłockiego, Marii Szulc, Anny Owczarek, Jacka Gudowskiego i Wojciecha Katnera. Wobec wszystkich tych siedmiu sędziów Krajowa Rada Sądownictwa sformułowała wcześniej negatywną opinię.

- Decydujące jest zajęcie przez prezydenta stanowiska wobec tej siódemki sędziów. Do tego czasu, jak wynika z dzisiejszej decyzji, SN związany jest postanowieniem o zawieszeniu stosowania przepisów - powiedział Krzysztof Michałowski.

Zobacz także

Jak natomiast powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, prawdopodobnie jeszcze dziś do kierującego obecnie SN prezesa Zawistowskiego zostanie wysłane pismo stwierdzające, że z mocy prawa siedmiu sędziów sądu przechodzi w stan spoczynku.

SN poinformował zaś, że kolejne posiedzenia w SN sędzia Katner ma wyznaczone na czwartek (10 spraw), zaś sędzia Gudowski na piątek (również 10 spraw).

Na początku sierpnia Sąd Najwyższy wystosował pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE i zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku

RadioZET/PAP/JA