Sąd Najwyższy: skierowaliśmy kolejne zapytania do unijnego trybunału

Redakcja
03.10.2018 15:51
Sąd Najwyższy. Skierowaliśmy kolejne zapytania do unijnego trybunału
fot. Mateusz Jagielski/East News

Sąd Najwyższy wystosował w środę cztery kolejne pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dotyczą one po raz kolejny sprawy wygaśnięcia mandatów sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Pytania są tożsame z tymi, które Sąd Najwyższy przesłał do unijnego trybunału na początku sierpnia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zmiany w Sądzie Najwyższym autorstwa PiS?

Liczba głosów:

Jak powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN pytania dotyczą "zasady nieusuwalności sędziów, niezawisłości i niezależności sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek".

"Sąd Najwyższy wniósł o zastosowanie trybu przyspieszonego oraz o połączenie niniejszej sprawy do wspólnego rozpoznania ze sprawą zawisłą przed TSUE na skutek pytań prejudycjalnych przedstawionych przed Sąd Najwyższy 2 sierpnia tego roku" - przekazał zespół prasowy SN.

Zobacz także

Jak poinformował Michałowski pytania wystosowano na kanwie sprawy "o ustalenie istnienia stosunku pracy i zapłatę". - Spór wyniknął pomiędzy pracownikiem - obywatelem Polski, a spółką szwajcarską - dodał.

Na początku sierpnia Sąd Najwyższy wystosował pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zobacz także

Określały one zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku. Pytania zostały zadane na tle rozpoznawanej przez SN sprawy, która "dotyczyła obowiązku opłacania składek ubezpieczeń społecznych w sytuacji, kiedy Polak ma firmę w Czechach albo na Słowacji". W powiększonym składzie orzekającym w tej sprawie znalazł się jeden sędzia, który przekroczył już 65. rok życia.

W ubiegłym tygodniu skarga ta została wycofana z Sądu Najwyższego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a władze SN nie wykluczyły cofnięcie pytań prejudycjalnych z unijnego trybunału.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD