Zamknij

Sędziowie o „rozpoczęciu ścieżki polexitu” po decyzji Ziobry

Redakcja
19.10.2018 13:49
Sąd Najwyższy. Stowarzyszenia sędziowskie o rozpoczęciu drogi polexitu
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News

W ocenie czterech stowarzyszeń sędziowskich „ostatnie działania ministra sprawiedliwości prowadzą do nieuznawania polskich wyroków w Europie, a w konsekwencji rozpoczęcia ścieżki polexitu”. Nawiązano w ten sposób do wniosku ministra Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niekonstytucyjne niektórych zapisów unijnego traktatu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Przestrzegamy polityków przed dalszymi działaniami zmierzającymi do krachu systemu prawnego w Polsce, jak i olbrzymich strat gospodarczych i społecznych po uruchomieniu ścieżki Polexitu” – napisano w tym stanowisku. Jak dodano, „każda decyzja polityków w tym zakresie dotknie wszystkich obywateli”.

Pod stanowiskiem podpisały się zarządy: Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, Stowarzyszenia Sędziów „Themis”, Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych „Pro Familia”. Tekst stanowiska opublikowano m.in. na stronie internetowej Iustitii.

Zobacz także

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro na początku października wniósł do TK o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących sądownictwa. Chodzi o ocenę konstytucyjności treści normatywnych zawartych w art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który dotyczy procedury pytań prejudycjalnych.

Wniosek Prokuratora Generalnego w tej sprawie to rozszerzenie poprzedniego jego wniosku do TK z sierpnia br. Wówczas Ziobro skierował do TK wniosek dotyczący przepisów, na podstawie których SN na początku sierpnia br. zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o SN.

„My, sędziowie Rzeczypospolitej Polskiej oświadczamy, że pozostaniemy sędziami unijnymi do momentu oficjalnego wyjścia Polski z Unii Europejskiej” – podkreślono w stanowisku stowarzyszeń sędziowskich.

Zobacz także

Jak dodano, „mimo działań polityków sędziowie nadal będą orzekać zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, włączając w to bezpośrednie stosowanie konstytucji i wiążących Polskę umów międzynarodowych”.

Jak oceniły stowarzyszenia, „ostatnie działania ministra sprawiedliwości, zarazem szefa jednej z partii politycznych, prowadzą do nieuznawania polskich wyroków w Europie, a w konsekwencji - rozpoczęcia ścieżki Polexitu”.

„Decyzja o skierowaniu do kontroli Trybunału Konstytucyjnego części przepisów Traktatu o funkcjonowaniu UE jest tego wymownym przykładem” – zaznaczono.

„My, sędziowie polscy, stać będziemy do końca na straży ich praw, mimo skandalicznych wypowiedzi, które dziś ponownie padły pod naszym adresem z ust ministra sprawiedliwości” – głosi stanowisko sędziowskich stowarzyszeń. Sędziowie dodali, iż obawiają się, czy „w coraz większym stopniu upolityczniony wymiar sprawiedliwości będzie w stanie zapewnić skuteczną ochronę praw i wolności obywatelskich”.

Minister Ziobro podkreślał, że nieprawdą jest, jakoby jego wniosek do Trybunału Konstytucyjnego był próbą wyprowadzenia Polski z UE.

– Nieprawdą są też twierdzenia, jakoby Polska chciała zakwestionować kompetencje TSUE, a rząd chciał wypowiedzieć traktat o funkcjonowaniu UE – mówił. Powiedział ponadto, że Polska „należy i będzie należeć" do UE, a jej status musi być „silny, nie gorszy niż innych państw”. Dodawał też, że nikt nie może kwestionować praw Polski we Wspólnocie.

Jak natomiast powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński, „pewne sprawy dotyczące zakresu obowiązywania polskiej konstytucji i relacji do niej regulacji UE, muszą być wyjaśnione”. – To nie ma nic wspólnego z żadnymi Polexitami, ani z żadną antyeuropejskością – podkreślał.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD