Zamknij

Sporu Kaczyńskiego i Wałęsy cd. Poszło o Smoleńsk i badania psychiatryczne

10.07.2019 12:29
Jarosław Kaczyński i Lech Wałęsa, rozprawa w Sądzie Okręgowym w 2018 roku
fot. East News

Kolejna batalia sądowa Jarosława Kaczyńskiego z Lechem Wałęsą. Ostatnie starcie w sądzie należało do lidera PiS. Sąd Okręgowy nakazał Wałęsie przeprosić Kaczyńskiego za słowa o odpowiedzialności szefa PiS za katastrofę smoleńską.

Jarosław Kaczyński dalej sądzi się z Lechem Wałęsą. Poszło o słowa byłego prezydenta o pośredniej odpowiedzialności szefa PiS za katastrofę smoleńską i śmierć 96 osób na pokładzie prezydenckiego Tu-154. Mówił też, że Kaczyński powinien poddać się badaniom psychiatrycznym. Wałęsa nie zgodził się z ostatnim wyrokiem sądu, nakazującym przeprosiny za te słowa.

Dziś sprawę Wałęsy i Kaczyńskiego rozpatrywał sąd apelacyjny. Obaj panowie nie stawili się w sądzie. Byli reprezentowani przez pełnomocników.

Nie można powiedzieć, że Lech Wałęsa się broni. Atakuje powoda. Czy powinniśmy się godzić, by osoby z silną pozycją społeczną w debacie publicznej formowały zarzuty, mające charakter hipotez na temat tak poważnych przestępstw, opartych na tak wątłych podstawach?

pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego

Przekonywał, że nie jest to „sfera na swobodne hasanie w mediach”.

- Wzajemne urazy nie powinny być załatwiane w formie medialnych samosądów. Tak było w przypadku Wałęsy. To szkodliwe, nieakceptowalne społecznie – pełnomocnik Kaczyńskiego.

Lech Wałęsa wnosi o oddalenie apelacji

Strona Wałęsy wnosiła dziś o oddalenie apelacji sądowej w całości.

- Wyroki sądowe nie zmienią debaty publicznej, toczonej w atmosferze wieloletniego konfliktu pomiędzy Lechem Wałęsą a Jarosławem Kaczyńskim - przekonywał pełnomocnik Lecha Wałęsy.

Stronnik b. prezydenta mówił, że debata polityczna, choćby jej język nie podobał się społeczeństwu, nie powinna toczyć się na sali sądowej.

Wniosek, żeby wszystkie sprawy tego typu były postrzegane przez sądy jest nieuzasadniony. Te granice dozwolonej krytyki zostały określone. Moim zdaniem społeczeństwo właściwie zrozumiało jego metaforę. Intensywna debata może się nie podobać, ale taka jest, wyroki sądowe tego nie zmienią. Tu trwa konflikt polityczny – długoletnia znajomość Wałęsy i Kaczyńskiego – na tej kanwie trwa cały spór

pełnomocnik Lecha Wałęsy

Wyrok w sprawie zostanie ogłoszony 22 lipca 2019 roku o godz. 9.20

RadioZET.pl